Słońce, weekend, miejski design i nowe Volvo XC60

volvo xc60

 

trójmiasto

Weekend w Trójmieście ze słoneczną pogodą w tle – to brzmi co najmniej dobrze. A jeżeli dodamy do tego możliwość podróży z Warszawy do Trójmiasta najnowszym modelem Volvo XC60, robi się naprawdę ekscytująco!

Właśnie takim modelem udaliśmy się na rodzinny weekend – mając na celu przyjemne spędzenie czasu nad Bałtykiem, ale także, żeby sprawdzić jak nowy model Volvo wpisuje się w kategorię „samochodu rodzinnego” oraz jak wypada na tle swojego poprzednika.

szwedzki design

Poprzedni model zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, gdyż XC60 poprzedniej generacji sprzedało się, uwaga! w ilości blisko 1 miliona egzemplarzy! Co to oznacza na tle konkurencyjnych marek? Otóż był to najlepiej sprzedający się SUV średniej wielkości w Europie oraz najchętniej kupowany model segmentu premium w Polsce.

Samochód, którym mieliśmy okazję podróżować, został zbudowany praktycznie na nowo od podstaw. Najnowsza platforma podwoziowa, nowe silniki, inteligentna elektronika, design i systemy bezpieczeństwa. Nie trzeba być super znawcą motoryzacji, żeby za kierownicą tego auta poczuć, że prowadzi się bardzo nowoczesny technologicznie i bezpieczny samochód.

suv rodzinny

Design

Jednak to co nas zafascynowało już na samym początku to stylistyka auta z zewnątrz, jak i wnętrza samochodu – zarówno z pozycji kierowcy jak i pasażerów, włączając w to tych najmłodszych. Za projekt nadwozia odpowiada Thomas Ingenlath, który wcześniej opracował kilka modeli Volvo, między innymi XC90, S90, V90, a także trzy piękne pojazdy koncepcyjne. Samochód ma wiele charakterystycznych dla marki akcentów stylistycznych, takich jak przednie reflektory z motywem a la młot Thora (śpieszymy od razu wyjaśnić, że chodzi o boga burzy i piorunów z mitologii nordyckiej), czy tylne lampy przywodzące na myśl model V90. Nowa platforma dała stylistom dużą swobodę w kształtowaniu karoserii, co ułatwiło im nadanie jej pięknych proporcji. Wnętrze kabiny przywodzi na myśl najnowsze, większe modele Volvo. Wszystkie funkcje są dostępne z poziomu centralnego ekranu dotykowego, a jakość wykończenia wnętrza i ich stylizacja robi naprawdę duże wrażenie. Do wykończenia użyto wyłącznie naturalnych materiałów takich jak skóra, drewno i metal. Prawdziwym smaczkiem jest dekoracyjna listwa biegnąca od zegarów, przez środek kokpitu aż do kratki wentylacyjnej pasażera. Wykonano ją z jednego litego kawałka matowego drewna.

kokpit xc60

Dużo przestrzeni dla podróżujących i na bagaż

Auto ma blisko 4,7 metra długości i jest to szczególnie odczuwalne z perspektywy pasażerów tylnej kanapy, którzy dysponują całkiem sporą przestrzenią. W praktyce oznacza to (jak się przekonaliśmy), że dzieci mogą zabrać ze sobą wiele podręcznych akcesoriów czy po prostu całe plecaki i nadal będą miały bardzo dużo miejsca na nogi. Ciekawostka – pod siedziskiem tylnej kanapy projektanci umieścili schowek na tablet!

Pojemność bagażnika wynosi ponad 500 litrów, a dodatkowe schowki w bagażniku zwiększają ją o kolejne 50 litrów. W praktyce oznacza to, że 4-osobowa rodzina może zapakować całkiem spory bagaż – zarówno na weekendowy wypad za miasto jak i dłuższe wakacje. Ciężkie walizki również nie stanowią problemu, bo w testowanym modelu tył samochodu obniżał się podczas załadunku…

volvo xc60

Przyjemność z jazdy

Model, którym podróżowaliśmy, wyposażony był w silnik D5 AWD, a więc blisko 240-konny z napędem na wszystkie koła oraz automatyczną skrzynię biegów. Lekkość, z jaką auto przyśpieszało na autostradzie oraz zwinność w ruchu miejskim zupełnie nie dawały odczuć, że prowadzimy duże, ponad 2-tonowe auto.

Bezpieczeństwo

Samochód jest naszpikowany elektroniką i systemami bezpieczeństwa, ale ich obsługa już po krótkim czasie obcowania z autem nie nastręcza większych problemów.

W nowym Volvo są dostępne wszelkie technologie bezpieczeństwa, jakie zaprojektowano dla tej marki. Większość z nich jest wyposażeniem standardowym! Wymienimy najważniejsze z nich: System City Safety – który podejmuje automatyczne hamowanie, jeśli wykryje ryzyko kolizji z pojazdem jadącym w tym samym kierunku. Reaguje także na ryzyko zderzenia czołowego przy skręcie w lewo na skrzyżowaniach. To umiały wprawdzie już dotychczasowe systemy bezpieczeństwa Volvo. Nowością jednak jest to, że system zareaguje w przypadku ryzyka zderzenia czołowego nie tylko na skrzyżowaniach, a w obliczu najbardziej krytycznych sytuacji, przejmie sterowanie samochodem i podejmie próbę ominięcia przeszkody. Tak jak w przypadku większych modeli, City Safety wykrywa także pieszych, rowerzystów i duże zwierzęta, w dzień jak i w nocy. System BLIS, który dotąd ostrzegał o obecności innego pojazdu w martwym polu został sprzęgnięty z mechanizmem, który nie pozwoli nam zderzyć się z pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem. W XC60 dostępny jest także Pilot Assist wspomagający jazdę na prostych odcinkach dróg. W modelach serii 90 jest on wyposażeniem standardowym, w XC60 jest opcją.

auto rodzinne

System pokładowy i aplikacje

Na pokładzie Volvo XC60 znajdują się wszelkie udogodnienia multimedialne i tzw. connectivity. Na potrzeby tego modelu został zaktualizowany i usprawniony system Sensus. Nowością jest samoczynne, bezpłatne pobieranie przez pojazd aktualizacji map nawigacji. Jeśli pakiet aktualizacyjny nie przekracza 500 MB, wówczas nie musimy odwiedzać serwisu, lecz samochód ściągnie sam potrzebne dane wykorzystując kartę SIM. XC60 jest dostępny z systemem Android Auto oraz Apple Car Play. Kierowca może korzystać z aplikacji Spotify, nie tylko na zasadzie sparowania telefonu z autem. Te aplikacje mogą być wgrane bezpośrednio do systemu samochodu, który jest widoczny jako odrębne urządzenie mobilne! O doskonałe brzmienie zestawu audio w kabinie nowego SUV-a dba system Bowers&Wilkins wykorzystujący 15 głośników. Aby samochód lepiej znosił wykorzystywanie wszystkich tych dobrodziejstw technologicznych, powiększono pojemność akumulatora.

volvo xc60

A na koniec jeszcze wisienka na torcie – przednie fotele miały również opcję masażu, a raczej program z kilkoma trybami masażu, w zależności od naszych preferencji. Co na ten temat możemy powiedzieć? Fotele Volvo masują wspaniale! dzięki temu nawet ostatni fragment podróży powrotnej do Warszawy w lekkim korku (zdarza się nawet na autostradzie) upłynął przyjemnie i nikt nie narzekał na dłuższą niż zaplanowaną, podróż.

Volvo XC60 to auto rodzinne, ale w sposób wyjątkowy – bo troszczy się o całą rodzinę i o każdego pasażera osobno. Jak podsumowalibyśmy je w kilku słowach? Fantastyczny design, komfort i bezpieczeństwo – to według nas nowe Volvo XC60. Nas samochód oczarował…. i zawiesił wysoko poprzeczkę przed kolejnym testem auta rodzinnego:-)

 

amber sky