Twinkle Twinkle Little Star…

Kołysanie dziecka w kołysce było starym i bardzo dobrym zwyczajem. Dotyk, noszenie, a przede wszystkim kołysanie małego dziecka działa na nie wyciszająco, przynosi ukojenie gdy płacze, jest niespokojne. Dzieci kołysane, huśtane i poddawane masażom, są spokojniejsze i szybciej rosną.

 

Według ekspertów, rytmiczne ruchy w przód i w tył stymulują układ przedsionkowy mózgu malucha. Reguluje on napięcie mięśniowe, odpowiada za przyjmowanie prawidłowej postawy ciała i równowagę, wspiera również postrzeganie wzrokowe i słuchowe oraz umiejętność koncentracji uwagi. Badania naukowe potwierdziły również, że niemowlaki, które były często kołysane właśnie w ten sposób, lepiej się rozwijają, szybciej zaczynają siadać i raczkować, a potem lepiej się uczą. Potrafią bowiem skoncentrować się skuteczniej niż dzieci, których w dzieciństwie nikt nie kołysał.

 

Układ przedsionkowy od samego początku jest intensywnie ćwiczony, ponieważ płód w łonie matki nieustannie porusza się i zmienia pozycję. Jego rozwójwspomagają również ruchy ciała matki podczas codziennej aktywności. Już w ósmym tygodniu ciąży organy zmysłu równowagi są dojrzałe pod względem kształtu, a także częściowo pod względem unerwienia, a w szóstym miesiącu ciąży mają już ostateczne rozmiary i są całkowicie unerwione. Są to jedyne części organizmu, osiągające dojrzałą formę w czasie życia płodowego. Dalsze unerwienie i funkcje układu przedsionkowego rozwijają się we wczesnym dzieciństwie. Dzieci, które uspokaja się, stymulując ich układ przedsionkowy, obserwują otoczenie baczniej, niż te, które uspokaja się w inny sposób. Doświadczenie pokazuje, jak ważna jest stymulacja układu przedsionkowego w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie.

 

 

Ustalono, że najlepsze efekty, zarówno w stymulowaniu rozwoju, jak i w uspokajaniu dziecka, daje rytmiczne bujanie malca w przód i w tył. Ruchy nie powinny być zamaszyste (wychylenie dla każdego ruchu nie powinno być większe niż 8 centymetrów). Kołysząc malca w ten sposób, robisz ok. 70 ruchów na minutę. Te zalecenia mają związek z rytmem bicia serca kobiety w ciąży (zwykle ok. 70 uderzeń na minutę), do którego dziecko jest przyzwyczajone. Tego rytmu słucha maleństwo przez całe dziewięć miesięcy, zanim się urodzi, dodatkowo kołysząc się w rytm kroków mamy. Takie kołysanie uspokaja, bo przypomina dziecku bezpieczne czasy wewnątrz brzuszka. Te aspekty wykorzystane zostały przy konstruowaniu kołyski Twinkle Twinkle. Dlatego gdy małe dziecko jest niespokojne lub się rozpłacze, automatycznie i niemal bezwiednie bierzemy je na ręce i zaczynamy bujać.

 

W większości przypadków już po chwili maleństwo uspokaja się bo bujanie i kołysanie to coś, co maleństwo doskonale zna po urodzeniu sprawia ono dziecku również dużą przyjemność. Dzieci uwielbiają być kołysane! Możemy im to zapewnić nosząc i przytulając, a także kołysząc…
Noworodki od pierwszych chwil życia przepadają za wszelkiego rodzaju kołysaniem. Przez dziewięć miesięcy życia płodowego kołyszą się w wodach płodowych.
O tym fakcie doskonale wiedziały nasze babki, prababki i praprababki. W końcu kołyska to prastary wynalazek ludzkości, z funkcjonalności którego korzystano na przestrzeni wieków. Zapomniana na kilka dekad, wraca jako idealna pomoc dla rodziców zapewniając komfort snu maleństwa.

 

 

Przez pokolenia kołyska była niezbędna w każdej rodzinie, bez względu na jej status majątkowy i społeczny. Małe dzieci kładziono do kołysek w celu zabezpieczeniaich przed urazami lub uduszeniem. Kołyski znane były w antyku, a w okresie średniowiecza uznawano je za idealne miejsce do spania dla niemowlęcia. Te pierwsze wykonywane były z wikliny lub drewna. W biednych rodzinach jako kołyski używano drewnianej niecki, która ze względu na półokrągłe dno, umożliwiała również kołysanie dziecka. Kołyski stawiane były przede wszystkim obok łóżka co było dość wygodnym rozwiązaniem, ponieważ można było bujać dziecko bez potrzeby wstawania.

 

 

Biorąc pod uwagę długą historię pierwszego miejsca spania nowo narodzonego dziecka, medyczne uzasadnienia kołysania i jednocześnie zaspokajanie naturalnych potrzeb niemowląt powstała kołyska Twinkle Twinkle. Wykorzystując naturalne surowce, prosty, elegancki wzór oraz delikatne bujanie „góra-dół” kołyska Twinkle Twinkle jest doskonałym rozwiązaniem dla rodziców, którzy pragną zapewnić maluszkom ukojenie i bezpieczny sen.
Twinkle Twinkle stanowi współczesną odpowiedź na dobre tradycje, ale w klimacie nowoczesnego wzornictwa. Jej prostota tkwi w oszczędnym designie, kompatybilności oraz mobilności.

 

Kołyska, a także literki, pierwsze maskotki i ochraniacze na łóżeczko dostępne są na stronie marki  twinkletwinkle.pl