Tajemniczy Arduino

W świecie dziwnie brzmiących nazw…

Przyznaje, że w świecie programistów, czuje się zupełnie nie na miejscu, z pewną taką nieśmiałością zadaje jednak jedno pytanie: jak to jest zrobione? Krótka odpowiedź: Arduino, pogrążyła mnie już zupełnie, bo nie dość, że wszyscy Ci ludzie robią jakieś dziwne rzeczy, wpisując ciągi niezrozumiałych znaków to jeszcze wypowiadają zaklęcia!

Co to jest i czy to da się „ugryźć”?

Arduino jest bardzo prostym, wręcz prymitywnym komputerem, który może stać się mózgiem przeróżnych tworzonych w własnym domu gadżetów!

Jak twierdzi autor artykułu w serwisie majsterkowo.pl:   – za pomocą Arduino można dosłownie w kilka minut zrobić sobie automatyczny sterownik rolet w oknach, domową stację meteo (z dostępem przez internet), sterownik oświetlenia i ogrzewania w akwarium, czy chociażby cyfrową stację lutowniczą 🙂 Upraszczając – za pomocą Arduino można zrobić dosłownie wszystko! – 

Tematem Arduino zainteresowaliśmy się przy okazji odkrywania niezwykłych, do tej pory wręcz zaczarowanych przedmiotów takich jak Puk Puk – Knock Knock.

 

knock-knock_KKlouche-HEAD©R.Mueller-1-597x358

 

Knock Knock to mała zabawna skrzynka, która jest…kalkulatorem stworzonym z myślą o małych dzieciach. Obliczenia wybija się na powierzchni drewna, które później „odpukuje” wynik. Ten mały wynalazek został zaprojektowany na wystawę „Touch!” w Muzeum Sztuki Współczesnej (MUDAC) w Lozannie w 2012 roku. Oprócz drewnianej skrzynki posiada on właśnie płytę Arduino, mikrofony kontaktowe i elektromagnesy.

 

 

Pierwsza przygoda z matematyką w świetnym stylu!

 

Panie i Panowie Maestro Arduino!

 

MusicInk1-Main1

 

 

Wszyscy mali ( i duzi) pasjonaci muzyki z pewnością zachwycą się pomysłem włoskiej firmy MusicInk, która stworzyła narzędzie pozwalające ożywić instrumenty namalowane przez dzieci na specjalnych szablonach. Za sprawą unikatowej farby, która przewodzi bodźce elektryczne, sprawcy całego zamieszania, czyli Arduino, aplikacji na smartfony i 12 elektrod podłączonych do rysunków, kawałki papieru ożywają jak pianino, gitara, trąbka, czy perkusja!

 

 

Sami widzicie, że przygoda z programowaniem i tajemniczy Arduino mogą zrobić z naszych dzieci ( i nas) niebanalnych wynalazców, wystarczy rozumieć i nie przestawać marzyć!