Niedziela z książką

Książki tak piękne, że chce się je bez końca gładzić i wąchać. Książki tak mądre i pouczające, że nie sposób przestać o nich myśleć. Książki tak zabawne, że uśmiech nie zejdzie nam z twarzy. Przedstawiamy najnowsze propozycje wydawnictw Dwie Siostry i Muchomor.

 

Dwie Siostry

Sam i Dave kopią dół

autor: Mac Barnett

ilustracje: Jon Klassen

Sam i Dave wpadają na świetny pomysł, postanawiają kopać dół tak długo, aż znajdą coś spektakularnego. Są bardzo wytrwali, ale od czasu do czasu lubią zmieniać kierunek, w którym kopią. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że omijają w ten sposób coś… spektakularnego. A może to o czym myślimy wcale nie jest takie spektakularne? Bardzo śmieszna i zaskakująca książka obrazkowa, która pozwala na wiele interpretacji.

sam_i_dave

sam_i_dave2

 

Jeden Dzień

autorzy: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Mistrze ilustracji podjęli się kolejnego zadania – tym razem postanowili zilustrować jeden dzień z życia malucha. A w zasadzie wszystko, z czym dziecko styka się od rana do wieczora. Znajdziemy więc tu zilustrowane wyposażenie sypialni, łazienki, posiłki, spacery, zabawy i wiele innych zdarzeń związanym z życiem szkraba. Całość układa się w codzienny słownik obrazkowy. Poza oczywistą pomocą w nauce mowy i nazywania przedmiotów, książka, choć przedstawia rutynowy przebieg dnia, może posłużyć jako inspiracja podczas planowania dnia z dzieckiem, wymyślania zabaw, kierunku spaceru czy poszukiwań.

jeden_dzien

1

 

Złota klatka

tekst: Anna Castagnioli

ilustracje: Carll Cneut

Była raz sobie córka cesarza Walentyna, która miała wszystko czego tylko zapragnęła… Nie, nie! Wcale nie żyła długo i szczęśliwie. Tak naprawdę była bardzo złośliwa i okrutna. Często wymagała od swoich sługów niemożliwego i lekką ręką posyłała ich na ścięcie. Szczególnie, kiedy nie byli w stanie spełnić jej największej zachcianki. W tej historii trudno doszukać się pozytywnych momentów jednak to od nas zależy, jakie książka będzie miała zakończenie i jaki morał z niej popłynie. Przepiękne wydanie z wymownymi i zjawiskowymi ilustracjami sprawi, że nie przejdziemy obok niego obojętnie.

zlota_klatka_okladka_Opmaak 1

zlota_klatka1

Książce towarzyszy zeszyt do rysowania, gryzmolenia i kolorowana „Ptaki”, stworzony przez autora ilustracji Carlla Cneuta. Twórcza zabawa w niemniej zachwycającej szacie.

ptaki_okladka_Opmaak 1

 

¡Olé!

tekst: Monika Bień-Konigsman

ilustracje: Maria Dek

Co Hiszpanie jedzą na śniadanie? Czemu w Sylwestra na wyścigi połykają winogrona, stojąc na jednej nodze?  Który sławny Hiszpan twierdził że 1+1 nie musi równać się 2, a czasem nawet nie powinno? W jaki sposób muchy przyczyniły się do powstania tapas?

Dlaczego włoskie westerny kręcono w Hiszpanii? Polecamy pełen kolorów i radości przewodnik po Hiszpanii. To już trzeci tom serii „Świat dla Dociekliwych”.

ole

phpthumb_generated_thumbnail

———–

 

Muchomor

Tata w sieci

autor: Philippe de Kemmeter

Ot, zwyczajna rodzina pingwinów – mama, tata i dziecko. Co prawda, tata pingwin jest tak zajęty tym, co się dzieje w internecie, że bywa bardziej wirtualny niż rzeczywisty, ale co tam. Synek i tak go kocha i bardzo zależy mu na jego uwadze.

„Tata w sieci” to rodzic przyklejony do komputera z perspektywy dziecka. Pomimo, że książka jest zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji, dla wielu rodziców nie będzie łatwa w odbiorze. Bo komu przyjemnie jest czytać o swoich przywarach? Zdradzimy tylko, że wszystko dobrze się kończy i niech to będzie inspiracja do zmiany niechlubnych nawyków.

screen-shot-2016-12-17-at-21-07-45

screen-shot-2016-12-17-at-21-04-46

 

Mgnienie Oka

autor: Anna Czerwińska-Rydel

Książka otwiera nową serię – Gdańscy Artyści. „Mgnienie oka” to opowieść o jednym z najbardziej znanych ilustratorów książek XVIII wieku, Danielu Mikołaju Chodowieckim. Fascynującą i wielką zaletą książki jest obraz Gdańska tamtych czasów. Przystępna forma i niezwykłe życie artysty porwą niejednego z nas.

screen-shot-2016-12-17-at-21-09-19

screen-shot-2016-12-17-at-21-09-32

 

Bajki filozoficzne. Opowieści mędrca Sofiosa

autor: Michel Piquemal

Bardzo ciekawy sposób na wprowadzenie dziecka w świat filozofii. Seria Bajek filozoficznych pozwala zapoznać się z dylematami moralnymi nurtującymi ludzkość od zawsze. Jednak ich forma nie przytłacza i nie obciąża datami i nazwiskami. Tym razem wydawnictwo przedstawia „Opowieści mędrca Sofiosa”. Rozważania wokół takich zagadnień jak: jaki jest sekret dobrego zdrowia? w jaki sposób zapewnić dziecku doskonałe wychowanie? kto jest złym uczniem, a kto dobrym nauczycielem, dają sporo do myślenia. Będę też dobrym zaczynem do rozmowy z dzieckiem na wiele  ciekawych tematów. Szczególnie teraz, w końcówce roku.

screen-shot-2016-12-17-at-21-05-13

screen-shot-2016-12-17-at-21-05-52