Mali geniusze

Dla cudownego dziecka pomnożenie w pamięci kilkucyfrowych liczb w czasie krótszym, niż przeciętnemu człowiekowi zajmuje wystukanie ich na kalkulatorze, jest pestką. Podczas gdy normalny nastolatek męczy się na lekcjach fizyki w gimnazjum, cudowne dziecko już pracuje dla NASA. Myślisz, że twoje dziecko jest genialne, bo pierwsze słowo wypowiedziało, mając roczek? Porzuć tę myśl. Cudowne dzieci w wieku 18 miesięcy czytują „New York Timesa”.

Prodigy, wunderkind, cudowne dziecko – to dziecko, które przed 15. rokiem życia opanowało przynajmniej jedną trudną umiejętność na poziomie dorosłego profesjonalisty.

Tekst AGATA NAPIÓRSKA

Ilustracje MARYSIA MASTALERZ

Kikimora

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART (1756–1791) Kraj pochodzenia: Austria

Bez cienia wątpliwości najbardziej znany mały geniusz muzyczny. W wieku lat trzech zabawiał się wyszukiwaniem tercji na klawesynie siostry, a jako pięciolatek komponował już własną muzykę. rok później wraz z ojcem i siostrą wyjechali koncertować po Europie. Mając lat osiem, skomponował symfonię. całe szczęście, że zaczął tworzyć tak wcześnie, ponieważ dożył jedynie 35 lat. skomponował blisko 600 utworów muzycznych.

Kikimora

 

JOHN VON NEUMANN (1903–1957) Kraj pochodzenia: Węgry

Jako sześciolatek Neuman potrafił z wielką szybkością dzielić w pamięci ośmiocyfrowe liczby. Miał fotograficzną pamięć – wystarczyło, że rzucił okiem na stronę w książce, i bez zająknięcia cytował długie fragmenty tekstu. W wieku 17 lat opublikował swój pierwszy artykuł matematyczny. W dorosłym życiu inżynier fizyki i chemii, matematyk i informatyk. Był głównym twórcą teorii gier, miał duże zasługi dla mechaniki kwantowej. Uczestniczył w projekcie Manhattan, w ramach którego zbudowano pierwszy efektywny reaktor atomowy, a później bombę atomową.

Kikimora

JEAN-FRANCOIS CHAMPOLLION (1790–1832) Kraj pochodzenia: Francja

W wieku pięciu lat samodzielnie nauczył się czytać, a jako szesnastolatek znał już dwanaście języków. W wieku 11 lat pierwszy raz zobaczył egipskie hieroglify i obiecał sobie, że kiedyś je odczyta. obietnicy dotrzymał (hieroglify rozszyfrował w 1822 roku na podstawie inskrypcji na kamieniu z Rosetty). Jako siedemnastolatek został przyjęty do akademii w Grenoble.

Kikimora

WILLIAM JAMES SIDIS (1898–1944) Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Biegle mówił, mając rok, a w wieku 18 miesięcy czytał „New York Timesa”. Mając lat pięć, w pamięci potrafił oszacować, w jakim dniu tygodnia przypadało dane wydarzenie historyczne. W wieku lat ośmiu znał osiem języków i opracował swój własny, bazujący na grece i łacinie język „vendergood”. Mając lat dziewięć, zdał egzaminy na Harvard, ale pozwolono mu studiować dopiero dwa lata później – był najmłodszą osobą w historii przyjętą na ten uniwersytet. Potem został jego najmłodszym profesorem. W wieku zaledwie 12 lat poprowadził wykład w matematycznym klubie Harvardu na temat czwartego wymiaru ciał stałych. Uznawany za największego geniusza wszech czasów – jego iQ podobno mieściło się w przedziale 250–300.

Kikimora

SHAKUNTALA DEVI (1929–2013) Kraj pochodzenia: Indie

Świat liczb zainteresował ją, gdy miała trzy latka i grywała w karty z ojcem – cyrkowym iluzjonistą i treserem lwów. Ojciec szybko zauważył, że mała Shakuntala potrafi kalkulować w pamięci wielocyfrowe liczby, porzucił więc cyrk i zabrał córkę w trasę po Indiach, podczas której dawała popisy swoich niezwykłych umiejętności. W wieku lat sześciu zaprezentowała je na uniwersytecie w Mysore. W 1982 roku została wpisana do Księgi rekordów guinnessa za przemnożenie w pamięci dwóch trzynastocyfrowych liczb. Zajęło jej to 28 sekund (włączając wymówienie wyniku). Trudno to sobie wyobrazić, prawda? Ten wynik to: 18 947 668 177 995 426 462 773 730.

Kikimora

KIM UNG-YONG (ur. 1963) Kraj pochodzenia: Korea Południowa

Zaczął mówić w wieku czterech miesięcy, jako dwulatek czytał po japońsku, koreańsku, angielsku i niemiecku. Jako trzylatek zaczął uczęszczać na zajęcia z fizyki na uniwersytecie w Korei Południowej. miał zaledwie osiem lat, gdy na zaproszenie NASA wybrał się na studia do Stanów Zjednoczonych. W wieku 16 lat miał już doktorat. Nic dziwnego, że wpisano go do Księgi rekordów guinnessa jako najinteligentniejszego człowieka świata – już jako dziecko miał IQ równe 210.

Kikimora

AKRIT JASWAL (ur. 1993) Kraj pochodzenia: Indie

W wieku pięciu lat czytał Szekspira, zaczął interesować się medycyną i wykazywał ogromne zdolności na tym polu. Lekarze pozwolili mu przyglądać się operacjom, gdy miał sześć lat. rok później, gdy rozniosła się wieść o jego cudownych umiejętnościach, samodzielnie zoperował ośmiolatkę, której rodziców nie było stać na zabieg w szpitalu. Jako dwunastolatek zaczął studiować medycynę. Marzy o znalezieniu lekarstwa na raka.

Kikimora

PABLO PICASSO (1881–1973) KRAJ POCHODZENIA: HISZPANIA

Zaczął rysować, gdy jeszcze nie umiał mówić, a w pierwszych wypowiedzianych słowach zażądał pędzla do malowania. Od najmłodszych lat malował jak dorosły. Oświadczył, że będzie chodził do szkoły tylko wtedy, jeśli pozwolą mu zajmować się sztuką tyle, ile sobie życzy. Ojciec i nauczyciele szybko zauważyli jego talent i już w wieku lat czternastu był w stanie sprostać wymaganiom akademickim.