Kopenhaga – miasto szczęśliwych ludzi

Kikimora

Superkilen – „super klin” Projekt pracowni BIG.

 

Kopenhaga przepełniona pozytywną energią coraz częściej zdobywa pierwsze miejsce w konkursach na najprzyjaźniejsze miasto na świecie. To miasto, które oferuje to, co w życiu przyjemne.

 

Tekst JUSTYNA SZADKOWSKA

 

Piękne parki i przestrzenie miejskie, kąpieliska z czystą wodą w porcie, sztuczna wyspa z piaszczystą plażą przystosowaną do uprawiania najrozmaitszych sportów wodnych oddalona od centrum miasta zaledwie 5 minut jazdy metrem, 15 restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelina, festiwal potraw slow-food, muzea, galerie, design i modę na najwyższym poziomie. Wszystko to w niespotykanie przyjaznej atmosferze i przestrzeni miejskiej doskonale dopasowanej do potrzeb użytkowników.

Kopenhaga w ciągu ostatnich 15 lat dynamicznie się zmieniała. Całe fragmenty miasta wcześniej zajmowane przez budynki przemysłowe i porty zostały przekształcone w tętniące życiem nowe obszary miejskie. Kopenhaga to przykład realizacji w praktyce idei zrównoważonego rozwoju opartej na wrażliwości na społeczne interakcje i elementy zastane. Miasto ma służyć ludziom i tak się je projektuje. „Po pierwsze życie, potem przestrzeń, następnie budynki. Odwrotnie nigdy nie działa” – cytat Jana Ghela, duńskiego architekta i urbanisty, celnie tłumaczy to podejście. Dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska sprzyja kontaktom społecznym, umożliwia realizację naszych naturalnych potrzeb, sprawia, że nasze miasto staje się przyjazne, a my czujemy się w nim lepiej. Coraz popularniejszy nie tylko w Danii sportowy styl życia znajduje swoje odzwierciedlenie w przestrzeni publicznej miasta, która daje mieszkańcom możliwość aktywnego spędzania czasu – biegania, grania, kąpieli, kreatywnej zabawy dla dzieci. Miejsca do uprawiania sportu są łatwo dostępne i dogodne dla swoich użytkowników.

Konsekwentna polityka urbanistyczna procentuje i odgrywa olbrzymią rolę w rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców. Te zmiany są możliwe dzięki decentralizacji władzy. W Danii za rozwój miast odpowiadają lokalne władze i organizacje. Strategia realizowana w Kopenhadze polega na ograniczeniu ruchu samochodowego oraz rozwoju przestrzeni publicznych miasta. Sieć ścieżek rowerowych została rozbudowana, wybudowano nowe kładki wyłącznie dla rowerzystów i pieszych. Nowe przestrzenie publiczne w mieście: parki, place, kąpieliska w porcie i inne poświęcone rekreacji rozwijają się na niespotykaną skalę. W mieście coraz więcej też innowacyjnych budowli związanych z kulturą i sztuką – opera, teatr i wiele innych.

W Kopenhadze powstają projekty funkcjonalne, ale przy tym niezwykle ciekawe i wizjonerskie. Nowe dzielnice charakteryzują się innowacyjną i ekologiczną architekturą oraz zaangażowanym projektowaniem przestrzeni publicznych. Projektowana architektura ma ludzkie proporcje.

W realizowanych przedsięwzięciach i strategiach rozwoju miasta duży nacisk kładzie się na ekologię i rozwiązania energooszczędne. W 2025 roku Kopenhaga chce zostać miastem neutralnym pod względem emisji CO2. Pomimo kryzysu Kopenhaga doświadczyła bezprecedensowego rozwoju od 2000 roku i nadal dynamicznie się zmienia. Kopenhaga to miasto wyjątkowe, nie tylko ze względu na wzorcowe realizacje i wdrażanie projektów i strategii rozwoju miasta, ale przede wszystkim na pogodę ducha jej mieszkańców. To właśnie oni są odpowiedzialni za taki a nie inny obraz swojego miasta.

1, 2. Superkilen – „super klin” Projekt pracowni BIG (www.big.dk). Zielony klin pomiędzy dwoma dzielnicami został przekształcony w aktywną i wielofunkcyjną przestrzeń publiczną służąca mieszkańcom. Mieszkańcy Nørrebro pochodzą z pięćdziesięciu siedmiu krajów i kręgów kulturowych. Dlatego w projekcie zostało wykorzystanych właśnie pięćdziesiąt siedem obiektów z różnych stron świata, wybranych przez mieszkańców, którzy mogli czynnie uczestniczyć w procesie projektowym. Swoje miejsce znalazła tu ośmiornica – zabawka z japońskich placów zabaw, marokańska fontanna, urządzenia gimnastyczne z plaży Los Angeles, a kratki ściekowe są identyczne z tymi używanymi w Izraelu. Funkcjonalnie całość założenia to trzy strefy. Część czerwona z miejscem do uprawiania sportów grupowych i fitness, część zielona to park z pagórkami, miejscami piknikowymi oraz miejscami do gry w piłkę i wypoczynku. Część czarna z fontanną, stołami do gry w szachy i ławkami do wypoczynku i medytacji stanowi centrum założenia. W czasie weekendów duża część przestrzeni wykorzystywana jest jako lokalny targ. Oczywiście przez całość założenia przebiega ścieżka rowerowa.

Kikimora

Superkilen – „super klin” Projekt pracowni BIG

3. Monstrum (www.monstrum.dk) pracownia projektująca i wykonująca tematyczne place zabaw inspirowane architekturą i sztuką, które interesują nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Wszystkie zabawki wykonywane są z drewna w kopenhaskim warsztacie Monstrum. Każdy plac zabaw jest unikalny, a olbrzymie fantazyjne zabawki pobudzają świat wyobraźni. Dzieci bawią się w rakiecie, łodzi podwodnej, wielkim ślimaku czy koniu trojańskim.

Kikimora

Monstrum

4. Hamaki ze zużytych węży pożarniczych, zawieszane na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, ustawiane wzdłuż kanału obrazują sposób myślenia o meblach miejskich w Kopenhadze.

Screen Shot 2016-05-11 at 21.41.44

Hamaki ze zużytych węży pożarniczych

5, 6, 7, 8. Ogród na dachu – dzielnica Nørrebro, Kopenhaga Projektanci z pracowni JDS Architects (www.jdsa.eu) zaprojektowali trzy nowe apartamenty jako nadbudowę istniejącego budynku. Dzielnica Nørrebro charakteryzuje się intensywną zabudową, istniejące kamienice mają wąskie dziedzińce pozbawione zieleni. Dlatego architekci na dachu nowych apartamentów postanowili stworzyć przestrzeń dla mieszkańców. Hedonistyczny ogród to część zarezerwowana na gry i zabawy, wyłożona pomarańczową matą wygłuszającą hałas, zielony pagórek z pięknym widokiem, zewnętrzna kuchnia z miejscem do grillowania, i słoneczny taras wyłożony drewnianymi deskami.

Kikimora

Ogród na dachu Projekt pracowni JDS Architects

Kikimora

Ogród na dachu Projekt pracowni JDS Architects

Kikimora

Ogród na dachu Projekt pracowni JDS Architects