Dot to Dot London 11th edition

kids trade show

kids trade show

ENG/POL text

Design-led children’s trade show Dot to Dot London is gearing up for its 11th edition for A/W19 on the 1st and 2nd February 2019. With a new venue, but the same spirit of supporting new brands and design talent within the children’s fashion and product world.
The Crypt on the Green in the heart of Clerkenwell’s design district is the new base for Dot to Dot,
offering a characterful atmosphere against a vaulted ceiling and beautiful exposed brick walls.
This season sees the return of established British brands like footwear specialists Poco Nido,
colourful knit wear brand Knit planet and sleepwear specialist Twinkledust. Returning from further
field are Korean favourites BEBEBEBE and Licomas, beautiful Spanish girls wear from Violeta e
Federico and German vegan clothing pioneers Infantium Victoria.
Newcomers travelling from far and wide to show their A/W 19 collections in London include
Spanish brand Greta’s Room, Latvian Rock’n’Mouse, Italian Lule Design and Loved Ones who
travel from the U.S.

fashion trade fairs
Often the most diverse section of the show ‘Spark’ is a fantastic opportunity for new brands to be
seen by industry professionals. Taking advantage of this platform for show 11 are newly launching
brands Another Fox, Totem Kids and Wildchild London.
Co-founders Carly Gledhill and Nicole Frobusch say “The strength of Dot to Dot is our ability to adapt to change, the industry is facing many challenges but we still believe that championing good design and creating a platform for emerging brands is important. We’re excited as ever for the collection for A/W19 and look forward to seeing an emphasis on sustainability, fun and togetherness.”
This season also sees the exciting new addition of workshops at Dot to Dot, lead by industry experts to educate and inform visitors on a range of topics ranging from Brexit to sustainability.

For the full exhibitor list and to register for tickets please visit: www.dottodotlondon.com

london trade show

POL: Targi mody dziecięcej Dot to Dot Londyn przygotowują się do swojej 11. edycji, podczas której  zaprezentują kolekcje jesień zima 2019. Targi odbędą się 1 i 2 lutego 2019, w nowym miejscu, ale z tą samą energią wspierania nowych marek i talentów projektujących modę dziecięcą.
The Crypt on the Green, w sercu dzielnicy projektantów Clerkenwell, to nowa siedziba Dot to Dot, oferująca niepowtarzalną atmosferę lokalizacji z charakterystycznym sklepionym sufitem i ceglanymi ścianami. W tym sezonie powracają znane brytyjskie marki: specjaliści od obuwia Poco Nido,  dzianinowa marka Knit Planet czy odzież nocna Twinkledust. Z Korei powrócą marki BEBEBEBE i Licomas, a także hiszpańska marka Violeta e Federico oraz niemieccy pionierzy odzieży wegańskiej Infantium Victoria.

Nowi projektanci, którzy pojawią się na targach, aby zaprezentować swoje kolekcje na sezon jesień zima 2019 to: hiszpańska marka Greta’s Room, łotewska Rock’n’Mouse, włoska Lule Design oraz Loved Ones, z USA.

lifestyle family show
Sekcja „Spark” podczas targów jest świetną okazją dla nowych marek, które mogą zaprezentować się specjalistom z branży. Podczas 11 edycji z tej możliwości skorzystają: Another Fox, Totem Kids i Wildchild London.

Współzałożycielki Dot to Dot Carly Gledhill i Nicole Frobusch mówią: „Siłą Dot to Dot jest zdolność adaptacji do zmian. Dziecięcy przemysł odzieżowy stoi przed wieloma wyzwaniami, ale nadal uważamy, że bardzo ważnym jest promowanie dobrego dizajnu i tworzenie platformy dla wschodzących marek. Jak zawsze, jesteśmy podekscytowane oczekiwaniem na nowe projekty, które zaprezentują marki na sezon AW’19 i liczymy, że w tym sezonie nacisk będzie położony na zrównoważony rozwój, radość projektowania i budowanie więzi.”

W tym sezonie Dot to Dot zaprezentuje także nowe warsztaty, które będą prowadzone przez ekspertów z branży, a których celem będzie edukacja i dyskusja na najbardziej aktualne tematy, od Brexitu po zrównoważony rozwój.
Pełna lista wystawców oraz rejestracja na stronie: www.dottodotlondon.com

 

dot to dot