Atopowi Bohaterowie czują więcej

W Polsce na atopowe zapalenie skóry (AZS)  choruje już co piąte dziecko. Obok dolegliwości skórnych mali atopicy  zmagają się ze wstydem, rozdrażnieniem, wyobcowaniem. To dla nich i ich rodzin powstała kampania „Atopowi Bohaterowie”. Celem kampanii Atopowi Bohaterowie jest zwrócenie uwagi na towarzyszące chorobie ograniczenia i emocje z nimi związane oraz podkreślenie psychosomatycznego aspektu AZS.

 

DSC0344

534x300_2

Kampania zwraca uwagę na konieczność budowania poczucia własnej wartości, ponieważ troska o stan emocjonalny małych atopików jest tak samo ważna, jak dbałość o kondycję ich skóry.

 

DSC0404

 

 

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. „Nie ma leku pozwalającego skutecznie ją wyeliminować. AZS objawia się ogniskami zmian wypryskowych oraz przesuszeniem skóry, które powodują szorstkość, łuszczenie, podrażnienia i uporczywy świąd. W okresie dzieciństwa zmiany chorobowe występują głównie na twarzy, dłoniach oraz zgięciach łokci i kolan” – mówi lek. med. Lidia Ruszkowska, pediatra dermatolog, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

AZS to jednak coś więcej niż pieczenie, wyprysk czy uporczywy świąd. Układ nerwowy jest najbardziej spokrewniony ze skórą i najszybciej się z nią komunikuje. Dlatego stres małych atopików jest natychmiast na niej widoczny. Bez wsparcia psychologa leczenie AZS często okazuje się nieskuteczne. Obok dolegliwości skórnych dzieci często doświadczają uczucia wstydu, lęku, apatii i wyobcowania. Mali atopicy po prostu „czują więcej”.

 

960x200_1

 

Na platformie dedykowanej kampanii www.atopowibohaterowie.pl oraz na fan page’u akcji eksperci podpowiedzą rodzicom, jak oswoić chorobę, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i opanować dziecięce negatywne emocje.

Organizatorem kampanii „Atopowi Bohaterowie” jest marka Emolium®, dla której ważna jest poprawa komfortu życia osób z przykrymi dolegliwościami skórnymi, w tym m.in. AZS. Partnerami akcji są: Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka.

 

Zrzut ekranu 2015-12-08 o 13.13.32