Wyobraźnia ma moc

Dominic Wilcox powrócił do swego rodzinnego miasta Sunderland z prośbą do 450 dzieci o narysowanie na kartkach swoich pomysłów na wynalazki. Następnie zwrócił się do lokalnych twórców i producentów, aby dokonali wyboru najlepszych prac i stworzyli z tych projektów prawdziwe rzeczy… 

 

Historia Dominica
Kiedy Dominic Wilcox opuścił szkołę jako młody człowiek, artysta i wykładowca Charlie Holmes pokazał mu książkę dziwnych wynalazków. Poprosił Dominica, żeby zastanowił się nad własnymi pomysłami i narysował je . Dominic opracował kilka dobrych projektow i zdał sobie sprawę, że drzemią w nim nieodkryte dotąd  talenty do projektowania innowacyjnych i kreatywnych rzeczy. Jego sztuka i prace projektowe od tego czasu były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie. W 2015 roku pojawił się jako gość na Late Show Stephen Colbert w Nowym Jorku. Jego projekty można zobaczyć na wystawach w londyńskim Muzeum Wzornictwa i V & A.  Dominik jest idealnym przykładem tego, jak jedna osoba  może wpłynąć na twórcze życie młodego człowieka i zmienić je na zawsze, zwyczajnie pokazując, że wszystko jest możliwe…

Inventors

Podczas pracy z parą wodną, Dominic prowadził kilka warsztatów, gdzie poproszono grupę dzieci aby wymyśliły swoje własne pomysły na wynalazek. Zauważył, jak ciekawe i pomysłowe są ich koncepcje. Wtedy zrodził się w jego głowie pomysł na wynalazców!

Dominic zachęca dziś rodziców i dzieci, aby iść o krok dalej, nie zatrzymywać się na etapie przyczepienia na drzwiach lodówki, kolejnego pomysłu naszego dziecka, który wydaje się nam, dorosłym zwykłą abstrakcją, a sprawdzić dokąd może zaprowadzić niczym nieograniczona, dziecięca wyobraźnia.

Celem projektu było inspirowanie i zachęcanie dzieci do wiary w moc wyobraźni, znalezienie kilku, świetnych pomysłów i stworzenie wspaniałych obiektów. Na początku projektu Dominika odbyło się 19, dwugodzinnych warsztatów, podczas których dzieci w wieku od 4 do 12 lat dyskutowały o swoich pomysłach i oglądały prace, które zrealizował Dominic. Potem poprosił je, by  narysowały własne idee, bez ograniczeń, pomysły mogły być szalone, oderwane od rzeczywistości,  czy też użyteczne i funkcjonalne. Dominic poprosiła dzieci, aby zaczęły od przeanalizowania trudności, jakie mają lub mogą mieć członkowie ich rodzin i jak ich wynalazek mógłby je rozwiązać.

Finalnie zebrał ponad 600 rysunków, od dziwnych i absurdalnych, po błyskotliwie i  sprytne. Spośród nich wybrał około 60, które jego zdaniem miały wielki potencjał. Na spotkaniu w Sunderland Fab Lab, Dominic pokazał rysunki  lokalnym producentom, którzy chcieli uczestniczyć w projekcie. Po wielkiej dyskusji każdy ekspert wybrał projekt, który chciał urzeczywistnić. Wtedy też młodzi wynalazcy zostali zaproszeni na spotkanie z osobą, która miała wykonać ich pomysł, aby bardziej szczegółowo opisać swój rysunek, wynalazek i ideę. Producenci mieli tylko 4 tygodnie na wykonanie projektu, podczas którego wykonywali swoje regularne obowiązki!
Podczas wystawy zrealizowanych pomysłów wynajęty przy ruchliwej ulicy Fawcett Sunderland budynek zamienił się w świątynie wynalazku, a emocje osiągnęły najwyższy poziom.  Wystawa stała się kolejnym dowodem i symbolem siły wyobraźni, przyciągając zwiedzających z każdego środowiska i branży.

 

wrist-1 DSC4770-2 LifeBand LifeBand-lr LifeBand2-lrphone-5 phone-2ToothOmatic-2 toothpasteout toothbrush-1 DSC4820fork2-1 fork-1 fork-4 DSC4967ballexhibit inventorandmaker TennisBall-2 speedytennisball tennis

Więcej genialnych wynalazków znajdziecie na stronie projektu.