Very Senior Developers – nowe technologie łączą pokolenia!

programowanie dla dzieci
Zdjęcia: Maciek Jaźwiecki
programowanie dla dzieci

Zdjęcia: Maciek Jaźwiecki

Świat cyfrowy codziennie nas zaskakuje. To co wczoraj wydawało się snem przyszłości, dzisiaj transformuje w realne rozwiązanie, żeby jutro być nieodłącznym elementem naszej techno-rzeczywistości.

Młode pokolenie chłonie tą rzeczywistość jak powietrze, nie wyobrażając sobie, że świat bez niej mógłby funkcjonować… Wielkrotnie pisaliśmy o korzyściach, czy też o zagrożeniach płynących z cyfrowego świata. Ale czy era nowych technologii zarezerwowana jest wyłącznie dla młodych osób? Co z pokoleniem naszych babć i dziadków, które, chcąc nie chcąc, znalazło się również w środku wirtualnego tornado?

kids code fun

Pokolenie 50+ wychowało się bez internetu i często swoje pierwsze kroki w świecie online stawia za pomocą właśnie dzieci i wnuków, które bez opamiętania konsumują treści online: gry, filmy, muzykę. Ale nie oznacza to, że zawsze potrafą wykorzystać technologię do twórczego działania. Czy zaprogramują własną aplikację? Albo czy potrafią zbudować robota?

Mamy dla jednych i drugich dobre wiadomości! Odpowiedź zawierająca się w trzech słowach: VERY SENIOR DEVELOPERS.

nauka programowania

Projekt Very Senior Developers odwraca stereotypowe role: to seniorzy pomagają dzieciom uczyć się programowania, czyli języka przyszłości.

Na początek wyjaśnijmy pojęcia: Senior Developers w świecie branży IT to starsi programiści, czyli bardziej doświadczeni. Very Senior Developers to seniorzy, którzy w ramach projektu uczą się i dzielą się swoją wiedzą z dziećmi. W tym roku odbyła się już trzecia edycja projektu, pod nazwą Very Senior Developers: Generacja makerów.

Kim jest “maker”? Czym jest Internet Rzeczy (Internet of Things)? Współczesny “maker” to twórca, który rozwija projekty typu tradycyjnego zrób-to-sam z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: elektroniki, mikrokontrolerów, druku 3D. Ruch makerski stawia na naukę przez działanie, tworzenie i wspólną naukę. Dąży do zdobycia praktycznych umiejętności, motywując się wspólnym działaniem, zabawą i satysfakcją z własnoręcznie wykonanych prac. Eksperymentuje łącząc dziedziny stereotypowo niezwiązane ze sobą: sztukę tradycyjną z robotyką, szycie z elektroniką itp.

Warsztaty programowania

Makerzy to grupa innowatorów, która napędza rozwój jednego z dominujących trendów w nowych technologiach: Internet of Things (Internetu Rzeczy). To nurt, w którym rozwijane są urządzenia i wynalazki łączące się z siecią. Są to najczęściej zdalnie sterowane urządzenia, urządzenia typu “smart”.

Generacje mogą różnić się wiekiem, ale wszystkie łączy jedno: bez względu na wiek, każde pokolenie tworzy. Tworzy sztukę piękną, sztukę użytkową, wynalazki.

Bycie współczesnym makerem to łączenie bardziej tradycyjnych umiejętności jak szycie, sklejanie, czy praca z drewnem w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami jak mikrokontrolery, programowanie, druk 3D. Projekt łączy umiejętności twórcze pokoleń o zupełnie różnych doświadczeniach, we współczesnej formie wynalazków zrób-to-sam wykorzystujących technologię i pracę w duchu ruchu makersów.

kodowanie

Podczas edycji Very Senior Developers: Generacja makerów właśnie Seniorzy pomagali dzieciom uczyć się podstaw programowania i elektroniki. Międzypokoleniowe zespoły programowały mikrokontrolery tworząc własne krokomierze, urządzenia do losowej gry w papier-kamień-nożyce i prototyp robota z kartonu po mleku.

Very Senior Developers przeciwstawia się stereotypowi seniorów wykluczonych ze świata nowych technologii, umożliwia wymianę międzypokoleniową i przekazuje kompetencje twórcze: myślenie projektowe, projektowanie i prototypowanie, podstawy elektroniki. Buduje w dzieciach i młodzieży odwagę do realizacji własnych pomysłów, a seniorom daje satysfakcję z dzielenia się wiedzą.

UWAGA: Wolontariusze w wieku 50+, którzy chcieliby uczestniczyć w przyszłych edycjach projektu, mogą zgłaszać się wysyłając wiadomość e-mail na adres info@kidscodefun.com. W ramach czwartej edycji 2019, uczestnicy będą rozwijać swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci i dzielić się nią z dziećmi.

warsztaty kodowania

Projekt jest inicjatywą Kids Code Fun, szkoły edukacji cyfrowej, która przekazuje dzieciom i młodzieży kompetencje przyszłości i umiejętności z zakresu nowych technologii.

Współorganizatorem Very Senior Developers jest IGT Poland, polski oddział międzynarodowej firmy specjalizującej się w tworzeniu systemów gier loteryjnych. IGT Poland poprzez swoje inicjatywy społeczne od lat pomaga młodym pokoleniom odkrywać świat IT.

igt poland