Smak Włoch – kulinarna podróż po słonecznej Italii

LIGURIA

 

Zbliża się okres wakacji, planów z mapą w ręku i podekscytowania pełnych chwil tuż przed określeniem destynacji. My chcielibyśmy zabrać Was w podróż już dziś, podróż niezwykłą – bo kulinarną po wszystkich zakątkach Italii.

 

Włosi kochają dobre jedzenie i nie ma im się co dziwić, akurat włoska kuchnia ma się czym szczycić! Jest przecież jedną z najstarszych na świecie. Niektóre z potraw , np . polenta(danie przygotowane na bazie kaszy kukurydzianej), bazują na oryginalnych recepturach z przed 2 000 lat.

 

Pomidory – pomodori, czyli “złote jabłka” trafiły do Europy z Ameryki. Włoski klimat okazał się idealny do ich uprawy, a one same szybko zagościły na stałe w kuchni Włochów…Zrzut ekranu 2015-05-20 o 14.24.42Różnice regionale

W kuchni północnych Włoch, czuć wpływy kuchni austriackiej i niemieckiej, przykładem są gnocchi- ziemniaczane kluseczki. Austriacki sznycel często pojawia się w kuchni Wenecji i Triestu. Kuchnia liguryjska łączy się z kuchnią południowej Francji, w daniach tego regionu używa się dużo oliwy i czosnku.

 

W Lombardii i Piemoncie używa się dużo masła. Dla regionu Emilia- Romagna – jednego z najbogatszych kulinarnie regionu we Włoszech, charakterystyczne są dania na bazie makaronu, mięsa i kiełbasy. Bolonia- stolica regionu słynie z sosów na bazie mielonego mięsa, pomidorów i warzyw.

 

Rzymianie, skupieni w regionie Lazio, specjalizują się w daniach makaronowych oraz produkcji sera mozzarella- niezbędnego dodatku do pizzy.

 

Północne Włochy

Zaczynamy w północnej części „włoskiego buta” pomiędzy starożytną Morską Republiką Genui, a Wenecją. Z zachodniego do wschodniego wybrzeża, które rozciąga się w cieniu włoskich Alp.

 

Region Liguria

 

Pamiętacie piosenkę Agnieszki Osieckiej „Miłość w Portofino”? To właśnie miejsce do którego chcemy Was zabrać, bo nigdzie indziej owoce morza nie smakują tak jak tu!

 

 

 

 

Spiedini di pesce

Szaszłyk z ryb

 

Czas przygotowania

20 min

Czas gotowania

5 min

 

400 g filetów z żabnicy (możesz ją zastąpić dorszem)

16 plasterków świeżego bekonu

12 małży

1 cebula

Białe wino (wytrawne)

Natka pietruszki, rozmaryn, sól, pieprz

CIRIO Pomidory bez skóry (400g)

Małże umieść w garnku, dodaj 75 ml wody i 15 ml wina. Gotuj pod przykryciem, aż wszystkie małże się otworzą. Wyjmij małże ze skorupek, odcedź, ale nie wylewaj płynu.

Przygotuj sos: cebulę pokrój w plastry, podsmaż na oliwie przez ok. 4 min. Dodaj wywar, w którym gotowały się małże, pomidory Cirio, rozmaryn, pietruszkę, sól i pieprz. Gotuj przez 2 min.

Filet umyj, osusz, pokrój na 16 kawałków, owiń w plasterki bekonu. Na 4 patyczki do szaszłyków nadziewaj na przemian kawałki ryby i małże. Podsmaż na oliwie przez ok. 5 min.

Podawaj na sosie pomidorowym z grzankami i świeżymi pomidorami.

Do zobaczenia!