Przedszkole „Mali Odkrywcy” – polscy architekci zachwycają świat

port-projekt-przedszkole-02

 

Kiedy patrzy się na świat dorosłym rozumem i oczami dziecka, powstają rzeczy niezwykłe. Dzięki takiemu spojrzeniu architekci Józef Franczok i Marcin Kolanus zaprojektowali przedszkole, które zachwyca nie tylko dzieci, ale i architektów z całego świata, a sami rodzice przedszkolaków mówią, że chętnie staliby się dziećmi na nowo w takiej przestrzeni.

Mowa o przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Chróścicach, w którym nic nie przypomina tradycyjnych placówek szkolnych z szarymi korytarzami i tandetnymi ozdobami. Chociaż nie było to takie oczywiste od samego początku, kiedy gmina poprosiła o przystosowanie budynku starej szkoły na potrzeby przedszkolaków… Jednak mimo pierwszych nie najlepiej rokujących planów, okazało się, że pomysły młodych projektantów trafiły do wyobraźni inwestora, a stary budynek zamienił się w perełkę architektoniczną.

 

port-projekt-przedszkole-06

 

Dziś dzieci mają do dyspozycji kilka sal, w których swobodnie kształtują siebie i swój intelekt, odkrywają świat wokół zmysłami, w naturalny sposób przyswajając to co ich otacza. Przestrzeń w której przebywają jest bardzo ważna, bowiem sprzyja koncentracji i harmonijnemu rozwojowi. Pomaga samodzielnie odkrywać rzeczywistość, a tym samym wspomaga rozwój osobowości, zdobywanie wiedzy i  nowych umiejętności.

 

port-projekt-przedszkole-04

port-projekt-przedszkole-03

 

Sala pomarańczowa

W barwach ziemi, dla najmłodszej grupy. Odkrywanie zmysłem dotyku, równowagi, ciężaru. Poznanie materii.

 

 

port-projekt-przedszkole-01

 

Sala zielona

Świat przyrody, dla starszej grupy. Widok na karmniki, ptasi oraz motyli ogród.

 

 

port-projekt-przedszkole-11

 

Sala purpurowa

Świat kultury, ludzi i własnej kreacji dedykowany najstarszej grupie.

„Respektujemy następujące po sobie fazy zainteresowań, związane z rozwojem dziecka. Funkcje i materiały porządkujemy tematycznie w sposób logiczny i łatwo dostępny. Różnicujemy przestrzenie na otwarte i półotwarte – zapewniające większe poczucie bezpieczeństwa. Czasami szalona zabawa, a czasem sen w bajkowym kokonie. Tablice do przypinania rysunków i tablice do artystycznych działań na wysokości oczu. Logiczne i w zasięgu rączek przegródki i szafki. Zarazem tworzymy magiczny świat gdzie ściana staje się łąką pełną żywych stworzeń, przejście tajemniczym tunelem, uliczka wioską, sufity zakwitną lub zmienią się w geometryczną grę. Nauczyciel pomaga tylko dziecku odkrywać świat i rzeczywistość” 

W małej miejscowości pod Opolem mali odkrywcy już odkrywają świat, czas na pozostałe miasta Polski!

Zdjęcia: Stanisław Zajączkowski