Kiedy patrzy się na świat dorosłym rozumem i oczami dziecka, powstają rzeczy niezwykłe. Dzięki takiemu spojrzeniu architekci Józef Franczok i Marcin Kolanus zaprojektowali przedszkole, które zachwyca nie tylko dzieci, ale i architektów z całego świata, a sami rodzice przedszkolaków mówią, że chętnie staliby się dziećmi na nowo w takiej przestrzeni.
Mowa o przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Chróścicach, w którym nic nie przypomina tradycyjnych placówek szkolnych z szarymi korytarzami i tandetnymi ozdobami. Chociaż nie było to takie oczywiste od samego początku, kiedy gmina poprosiła o przystosowanie budynku starej szkoły na potrzeby przedszkolaków… Jednak mimo pierwszych nie najlepiej rokujących planów, okazało się, że pomysły młodych projektantów trafiły do wyobraźni inwestora, a stary budynek zamienił się w perełkę architektoniczną.
Dziś dzieci mają do dyspozycji kilka sal, w których swobodnie kształtują siebie i swój intelekt, odkrywają świat wokół zmysłami, w naturalny sposób przyswajając to co ich otacza. Przestrzeń w której przebywają jest bardzo ważna, bowiem sprzyja koncentracji i harmonijnemu rozwojowi. Pomaga samodzielnie odkrywać rzeczywistość, a tym samym wspomaga rozwój osobowości, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności.
Sala pomarańczowa
W barwach ziemi, dla najmłodszej grupy. Odkrywanie zmysłem dotyku, równowagi, ciężaru. Poznanie materii.
Sala zielona
Świat przyrody, dla starszej grupy. Widok na karmniki, ptasi oraz motyli ogród.
Sala purpurowa
Świat kultury, ludzi i własnej kreacji dedykowany najstarszej grupie.
„Respektujemy następujące po sobie fazy zainteresowań, związane z rozwojem dziecka. Funkcje i materiały porządkujemy tematycznie w sposób logiczny i łatwo dostępny. Różnicujemy przestrzenie na otwarte i półotwarte – zapewniające większe poczucie bezpieczeństwa. Czasami szalona zabawa, a czasem sen w bajkowym kokonie. Tablice do przypinania rysunków i tablice do artystycznych działań na wysokości oczu. Logiczne i w zasięgu rączek przegródki i szafki. Zarazem tworzymy magiczny świat gdzie ściana staje się łąką pełną żywych stworzeń, przejście tajemniczym tunelem, uliczka wioską, sufity zakwitną lub zmienią się w geometryczną grę. Nauczyciel pomaga tylko dziecku odkrywać świat i rzeczywistość”
W małej miejscowości pod Opolem mali odkrywcy już odkrywają świat, czas na pozostałe miasta Polski!
Zdjęcia: Stanisław Zajączkowski