Książka do plecaka – wakacyjne lektury dla dzieci

Nigdy, w żadnym innym momencie roku słowo lektura nie brzmi tak przyjaźnie, jak podczas wakacji! 

 

Sama myśl, że wcale nie trzeba, że nikt nie będzie robił sprawdzianu ze znajomości treści, sprawia, że dzieci chętniej sięgają po książkę, a jeśli dodatkowo będzie to historia arcyciekawa, istnieje duża szansa, że zaczytany młody człowiek nie zorientuje się, że przyszedł wrzesień.

 

Pan Samochodzik. Wyspa Złoczyńców

 

pan-samochodzik-wyspa-zloczyncow-b-iext13496167

 

 

 

Autor: Zbigniew Nienacki

Wydawnictwo: Siedmiogród

Wiek: od 7+

 

„Wyobraźcie sobie czółno odrapane, zielonkawożółte, z zaciekami brązowymi i granatowymi, na czterech kółkach, z których dwa tylne mają szprychy, a przednie ich nie posiadają. Na tym czółnie znajduje się wypłowiały namiot koloru khaki. W namiocie tym są celuloidowe okienka (…). Namiocik jest dość duży, w gruncie rzeczy w wehikule owym pomieścić się mogą nawet cztery osoby; reszta namiotu zabudowana jest jakimiś dziwacznymi mechanizmami” – czytamy w „Wyspie Złoczyńców”, pierwszej powieści z cyklu.

Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości. Nie znamy nikogo, kto przeczytałby tylko jeden tom z serii…Nie zdziwcie się zatem kiedy o północy z pokoju dziecka dobiegnie Was światło latarki, a o poranku latorośl poprosi o kolejną część.

 

Wakacje z duchami

 

329375-352x500

 

Autor: Adam Bahdaj

Wydawnictwo: Literatura

Wiek: 7+

 

Praca detektywa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba przemóc drżenie kolan i tropić złodziei także późną nocą. Ćwiczyć umiejętność dedukcji nawet podczas deseru. Przejrzeć czyjeś notatki jak poranną gazetę i nie przejmować się cieniem, który od tygodnia snuje się za nami, także po zmierzchu.

Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem… Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!

Oto powieść kultowa, rozsławiona ekranizacją, powieść, na której wychowało się wiele pokoleń.

 

Niezwykłe wakacje

 

niezwykle-wakacje-1-1

 

 

 

Autor: Beata Ostrowiecka

Wydawnictwo: Literatura

Ilustrator: Olga Reszelska

Wiek : 7+

 

Koniec roku szkolnego już blisko. Wszystko wskazuje na to, że lato będzie całkiem zwyczajne. Piątka przyjaciół zamierza spędzić wakacje w swoim miasteczku. Czy nudne łowienie ryb w pobliskiej rzece może być początkiem fantastycznych wydarzeń? Bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, odbywają przedziwne podróże w czasie i przestrzeni, są świadkami niecodziennych wypadków, poznają tajemnice sprzed wieków…

Pierwszy tom bestsellerowej serii. Fantastyczna i przezabawna powieść o polskich trzynastolatkach z pewnego warszawskiego gimnazjum, nie tylko dla trzynastolatków! Przeczytajcie o przyjaźni, zwariowanych wynalazkach, sztucznej inteligencji, skarbach, duchach, robotach, latającym talerzu i… nastoletnich uczuciach.

 

Panna Foch

 

panna-foch-b-iext28441263

 

Autor: Barbara Kosmowska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 

Wiek: 10+

 

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary…

 

Głowa na tranzystorach

 

 

151364-352x500

 

Autor: Hanna Ożogowska

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Wiek: 6+

 

Marcin Bigoszewski sam siebie nazwał głową na tranzystorach, gdyż jego pomysłowość nie miała granic. Założył w szóstej klasie Związek Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy, przeznaczając zebrane pieniądze na słodycze dla uczniów, którzy otrzymali złe oceny. Innym zadaniem związku miało być niesienie pomocy kolegom prześladowanym w domu. Jednak okazało się, że młode ofiary nie doświadczały przemocy, tylko rodzice byli niezadowoleni z powodu słabych stopni. Marcin postanowił kształtować swój charakter podczas wakacji spędzonych u dziadka. Dołączyli do niego koledzy, Albin, który uciekł z Domu Dziecka, Kostek, samowolnie opuszczając kolonie i Nemek rezygnujący z zagranicznego wyjazdu z rodzicami. Wspólny pobyt przyjaciół w domu dziadka stał się głośny już wkrótce po ich powrocie do szkoły.

 

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

 

niewiarygodne-przygody-marka-piegusa-i,big,489170

 

Autor: Edmund Niziurski

Wydawnictwo: Greg

Wiek: 7+

 

Jak dużego pecha można mieć w życiu? Marek wie, że zupełnie niewiarygodnego. Jeśli coś może pójść źle, to Markowi pójdzie. Zupełnie zwyczajny tornister, konik szachowy i woda kwiatowa Siedem czarów stają się elementami kompletnie zwariowanej historii i prowadzą do tajnej przestępczej bazy pod kościołem! Teodor i detektyw Kwass muszą wykazać się naprawdę wielką przebiegłością, by wybrnąć z sytuacji. Jakby tego nie było dość, w łaźni miejskiej spod podłogi wynurza się czarna ręka…

 

To tylko pies?

 

to-tylko-pies,big,548353

 

Autor: Suzanne Selfors

Wydawnictwo: Wilga

Wiek: 6+

 

Poznajcie Homera Puddinga, chłopca, którego marzeniem jest zostać poszukiwaczem skarbów. Kiedy wujek Drake, słynny poszukiwacz skarbów, zostaje połknięty przez żółwia, Homer dziedziczy po nim dwie rzeczy: leniwego, pozbawionego węchu basseta i pewną tajemnicę. Dlaczego wuj nazwał tego niezdarnego psa `jego największym skarbem`? Dlaczego włożył złotą monetę w obrożę? I kto będzie kontynuował poszukiwania największego na świecie skarbu piratów? Dołącz do Homera, jego siostry Gwendolyn i psa podczas przygód, które sprawdzą ich spryt i odwagę. Bohaterowie wyruszą w świat, w którym bezwzględni poszukiwacze skarbów czają się za każdym rogiem. Przy okazji dowiedzą się, że pies wujka ma ukryty talent i że skarb może być bliżej, niż im się wydaje…

 

Kuba i Amelia. Godzina duchów Amelia i Kuba. Godzina duchów 

 

282187-352x500

 

Autor: Rafał Kosik

Wydawnictwo: Powergraph

Wiek: 7+

 

Niecodzienną cechą książki jest to, że ma dwie wersje – opowiadana jest bowiem z punktu widzenia dwójki bohaterów. Dlatego też występuje pod dwoma tytułami: „Kuba i Amelia. Godzina duchów” oraz „Amelia i Kuba. Godzina duchów”. Rzecz dzieje się w nawiedzonym domu – ale, jak na dzisiejsze czasy przystało, ów dom to nie stary pałac, lecz nowo wybudowany apartamentowiec na warszawskim osiedlu dla klasy średniej. Podobnie jak seria „Felix, Net i Nika”, opowieść o Kubie i Amelii jest mocno osadzona w polskich realiach, a przygody dzieciaków związane są z niezwykłymi wynalazkami i nowoczesnymi technologiami. Dzieci muszą wykazać się naprawdę sporym sprytem, by ponaprawiać to, co zepsują dorośli…

 

Lato Stiny

 

635109566617800000

 

Autor: L. Anderson

Wydawnictwo: Zakamarki  

Wiek: 4+

 

Jak to jest spędzać wakacje tylko z dziadkiem na małej wyspie, którą zewsząd oblewa morze? Przekonajcie się, biorąc do rąk książkę o małej Stinie, która codziennie wypływa z dziadkiem na połów, wyszukuje skarby, które morze wyrzuciło na brzeg, podgląda sztormy oraz słucha morskich opowieści dziadkowego przyjaciela, niejakiego Bujdy. Pięknie, nastrojowo zilustrowane „Lato Stiny” pokazuje, że do udanych wakacji nie są potrzebne wielkie baseny czy luksusowe plaże, ale dobre towarzystwo i – przede wszystkim – dużo fantazji. A wtedy nawet skromne wakacje w cichym, dziadkowym domku, zamienią się w niezapomnianą przygodę.

 

Wakacje grzecznego psa

 

32-33-1

 

 

Autor: K.Terechowicz, W.Cesarz,

Wydawnictwo: Literatura

Wiek: 5+

 

Kto jest najgrzeczniejszym, najmądrzejszym i najrozsądniejszym psem pod słońcem? Winter to alaskan malamut, jego przodkowie pochodzą z zimnej, dalekiej Alaski, dlatego Winter kocha śnieg i mróz. Ale przepada również za słonecznymi wakacjami. Może wtedy taplać się w jeziorze, polować (prawie bezkarnie) na kury, wypatrywać o północy ducha Białej Damy albo wyć z całych sił razem ze swoim kumplem Tazo. I nieważne, czy to Mazury, wyjazd za miasto, czy wyprawa górska – jeśli Winter przebywa z rodziną, jest najszczęśliwszym psem na świecie!

I najgrzeczniejszym, ma się rozumieć.

 

Bawcie się dobrze i zaczytajcie się bez granic!

 

 

Rys. Barbara Dutkowska