KRYJÓWKA – tajemnicza wyspa w centrum Wrocławia

KRYJÓWKA to nie kolejny plastikowy plac zabaw, który ma zająć dzieci, kiedy dorośli robią zakupy. To wakacje u babci. To tajemnicza wyspa w centrum miasta. Miejsce stworzone przez dzieciaki i należące do dzieciaków, w którym mogą odkrywać siebie. 

 

KIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_01_fot.S.Zaj•czkowski Kikimora

KIDS DESIGN SPACE KRYJÓWKA fot.S.Zajączkowski

Od kwietnia do końca grudnia 2015 wrocławska Fundacja OPEN MIND realizowała projekt “KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń” współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który pozwalał na nawiązanie partnerskiej współpracy między dziećmi a znanymi polskimi projektantami, architektami, ceramikami i ilustratorami. Dziecięce prace stały się dla profesjonalistów punktem wyjścia, a przede wszystkim inspiracją do dalszej, indywidualnej już pracy nad koncepcjami nowych, wyjątkowych przedmiotów użytkowych.  Jeden z warsztatów poprowadzili członkowie pracowni architektonicznej PORT, Józef Franczok i Marcin Kolanus, dla których stworzenie programu zajęć stanowiło swego rodzaju wyzwanie.

Kiedy Fundacja OPEN MIND postawiła przed nami zadanie opowiedzenia dzieciom o architekturze, sami musieliśmy na nowo uświadomić sobie czym ona właściwie jest. Chcieliśmy opowiedzieć zrozumiale i w sposób prosty, co spowodowało, że w brzmieniu tego słowa usłyszeliśmy nowe nuty. Zastanawialiśmy się kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z architekturą w dzieciństwie. We wspomnieniach pojawiły się szałasy nad rzeką, drzewa, zapach drewna z budowlanych palet na końcu ulicy, ziemianka, namiot z koca, „sztapel” za stodołą. To stawało się „bazą”, miejscami tylko naszymi, własnymi, gdzie mogliśmy być samodzielni i które należały do nas, gdzie dorosły nie wchodził. Tam pojawiały się pierwsze architektoniczne doznania: faktury, zapachy, planowanie i konstruowanie. – mówią architekci z pracowni PORT.

 

KIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_05_fot.S.Zaj•czkowski Kikimora

KIDS DESIGN SPACE KRYJÓWKA fot.S.Zajączkowski

KIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_03_fot.S.Zaj•czkowski Kikimora

KIDS DESIGN SPACE KRYJÓWKA fot.S.Zajączkowski

 

Tak właśnie pojawił się temat “KRYJÓWKA”. Podczas dwuetapowych warsztatów dzieci zagłębiły się w tajniki pracy architektów, a przede wszystkim stworzyły makietę własnej kryjówki w skali 1:1. Miały do dyspozycji m.in. kartony, kleje, papier, tkaniny, gałęzie i szyszki. Poprzez wykorzystanie tych prostych materiałów, udało się oddać namiastkę naturalnego środowiska – łąki, lasu, pustyni czy pola. Dzieciaki poczuły moc, sprawczość i realność swoich założeń. Realność tym większą, że z pomocą przyszła Europejska Stolica Kultury z miejscem i możliwością wybudowania kryjówki, a także firma HABE Kinga Kosińska właściciel marki Fam Fara, czyli generalny wykonawca koncepcji. Dzięki współpracy dorosłych i dzieci udało się przekuć wizję w rzeczywistość.

Połączenie doświadczenia profesjonalistów i nieograniczonej wyobraźni dzieci przyniosło niesamowite efekty. We wrocławskiej BARBARZE, czyli w infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury powstała kryjówka, którą członkowie pracowni PORT nazywają opowieścią o architekturze. Prostą i klarowną konstrukcją naprzemiennie poukładanych belek drewnianych. „Sztapel” drewna, na którego wierzchu jest „baza”. Jego niepodocinane elementy, wystające poza ortogonalny obrys tworzą takie pojęcia jak: schody, dach, odbijacz, a wyjęte lub wydrążone belki: wejścia, okna, odsłuchy, tunele. Nie ma tu doklejek i dostawek, jest: grawitacja, belka, wspornik, dźwignia – proste fizyczne zasady, jeden naturalny i pachnący materiał. Kryjówka to natura, która podkreśla i uwidacznia charakter przestrzeni architektonicznej oraz światła, które w nią wpada. Wysokie brzozy potęgują wysokość sali, łapiące światło rośliny pokazują jego barwy i kierunek, a  faktury i cienie kamieni mają w sobie mrok oraz szorstkość. Kasztany pozwalają na zabawę kształtem i wagą, stają się też naturalną pufą dopasowując się ciała. 

 

KIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_02_fot.S.Zaj•czkowskiKIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_08_fot.S.Zaj•czkowskiKIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_07_fot.S.Zaj•czkowskiKIDS_DESIGN_SPACE_KRYJŗWKA_04_fot.S.Zaj•czkowski

 

Kryjówka to wielka mała architektura, z której dzieciaki mogą korzystać codziennie od 8:00 do 20:00 przy ul. Świdnickiej 8c w BARBARA: infopunkt, kawiarnia, kultura.

KRYJÓWKA powstała dzięki zespołowi projektantów w wieku od 6 do 33 lat w składzie:

Jagoda Socha, Bartek Góralski, Jakub Lielbriedis, Michał Wróblewski, Anna Golak, Dawid Puzanowski, Natalia Puzanowska, Ludwik Wasecki, Igor Dygutowicz, Olga Dygutowicz, Dominika Bielecka,  Jakub Król, Barbara Gluzińska, Laura Jasica oraz Józef Franczok i Marcin z Kolanus z pracowni architektonicznej PORT.