Kids Love Design – pierwszy w Polsce festiwal wzornictwa dla dzieci

Kids Love Design 2015 plakat poziom

Szczecińska Fundacja ARTmosphere od 2012 roku oswaja najmłodszych z pojęciem designu. KIDS LOVE DESIGN to festiwal, który zyskał uznanie w całym kraju i poza jego granicami. Niebanalne koncepcje, troska o jakość oraz nowatorskie inicjatywy z pogranicza działań społecznych. KIDS LOVE DESIGN to wzorcowa oferta edukacyjno-kulturalna, udowadniająca, że „dla dzieci” nie oznacza „dziecinnie”.

 

Dzieci z Polski, Meksyku i USA z drewnianych klocków domino zbudują mur, który następnie wspólnie zburzą. Działąnie to jest symboliczne, bo jak mówi organizatorka Beata Kuracińska : ” To ludzie tworzą mury, granice, my chcemy pokazać, że także oni mogą je dekonstruować.”

 

Podczas festiwalu projektanci, będą mieli okazję skonfrontować swoje pomysły z najmłodszymi odbiorcami, a same dzieci będą uczyć się jak zrobić z kartonu meble dla lalek, czy też misia przytulankę ze skrawków materiałów. Dowiedzą się, że dobry design jest funkcjonalny i ponadczasowy i co najważniejsze, że uwzględnia on potrzeby społeczne. Ideą Kids Love Design jest pokazanie dzieciom, co to znaczy dobrze i mądrze projektować.

 

Pola Negri rys. Marta Ignerska

 

 

Od pierwszej edycji dużo się zmieniło. –  początkowo były to głównie wystawy,  teraz to także warsztaty, spotkania i temat przewodni: były już popart, Bauhaus, plakat i grafika, w tym roku przyszła kolej na rodzimy design.

Zatem w maju zaprezentowana zostanie polska sztuka użytkowa.

Ważnym punktem programu będzie wystawa „MUSTKNOW! czyli co dzieci (i nie tylko) powinni wiedzieć o POLSKIm DIZAJNie”. Wśród eksponatów prace zarówno doświadczonych jak i młodych projektantów: meble, ceramika, tkaniny, zabawki, a także animacje i doświadczenia interaktywne.

Kolejne wystawy zapraszają do odkrywania prac współczesnych projektantów inspirowanych polską kulturą i tradycją („Przygoda za miastem – w poszukiwaniu polskiego dizajnu”) oraz do odkrywania znaczenia pojęcia patriotyzmu („Kto Ty jesteś?”).

Odbędą się liczne warsztaty kierowane do różnych grup wiekowych, kontynuowany będzie projekt społeczny COMMON ROOM. W trakcie festiwalu odbędzie się także architektoniczno-krajoznawczy wyjazd do stolicy Niemiec.

IV edycja festiwalu KIDS LOVE DESIGN rozpoczęła się 8 maja 2015 roku i potrwa do końca maja. Udział w festiwalu jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych.

KIDS LOVE DESIGN to festiwal dla dzieci. Jednak i dorośli – rodzice, nauczyciele, studenci, projektanci – wyniosą wiedzę i pozytywne doświadczenie z tych spotkań. Festiwal jest familijny, udowadnia, że „dla dzieci” nie musi oznaczać „dziecinnie”, wiele projektów dzieci i rodzice będą mogli wykonać wspólnie.

Organizatorem festiwalu KIDS LOVE DESIGN 2015 jest Fundacja ARTmosphere.

 

Kids Love Design 2015 logo

 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu KIDS LOVE DESIGN dostępne są na stronie www.dsgnfestival.com