Kids Code Fun!

Każdy powinien uczyć się programowania komputerowego. To nauka jak myśleć.

– Steve Jobs

Jakim językiem, mówią maszyny?

Programowanie komputerowe to język przyszłości, którego znajomość pozwala nie tylko rozumieć, ale także tworzyć rzeczywistość już zdominowaną przez nowe technologie. Ucząc dzieci programowania komputerowego, przekazujemy im umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, współpracy w grupie, kreatywności i logicznego myślenia. Są to kompetencje niezbędne do osiągnięcia sukcesu na każdym polu, niezależnie od tego czy jest to branża nowych technologii, czy świat finansów.

Programowanie nie tylko przy komputerze

Algorytmicznego myślenia (niezbędnego w programowaniu) można uczyć się poprzez interaktywne ćwiczenia i zabawy rozwijającymi wyobraźnię. Algorytmiczne myślenie polega na umiejętności opisania krok po kroku logicznie ułożonych czynności, które mają prowadzić do jakiegoś celu lub rozwiązania problemu. Pozwalając dziecku schować w ogrodzie szkatułkę ze skarbami, a potem zachęcając je do opisania dokładnie co należy zrobić krok po kroku, żeby odnaleźć ukryty przedmiot, uczymy je algorytmicznego myślenia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej: każde dziecko powinno uczyć się programowania

Każdy może zacząć naukę programowania komputerowego, bez względu na to jak biegle posługuje się komputerem lub radzi sobie z matematyką. Dzieci mogą tworzyć własne animacje, teledyski, interaktywne kartki okolicznościowe i gry. To, co dla rodziców może wydawać się trudne i niezrozumiałe, ich latorośle szybko zrozumieją i polubią.

Znaczenie umiejętności programowania dostrzegło już Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rozumie potrzeby dzisiejszego świata i to jak ważna jest nauka programowania by osiągnąć sukces w przyszłości. W kolejnych latach będzie pracować nad zmianami w podstawie programowej. Dzieci będą uczyć się algorytmicznego myślenia już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Obecnie programowania komputerowego wciąż uczą dzieci głównie organizacje takie jak Kids Code Fun.

Kim chcesz zostać w przyszłości?

W Unii Europejskiej  do 2020 roku powstanie 900 milionów miejsc pracy w dziedzinie IT. Ta liczba wciąż się zwiększa. Bycie programistą to zawód, który daje bezpieczeństwo finansowe oraz ogromne szanse nie tylko na europejskim, ale na globalnym rynku pracy. Nic dziwnego, że coraz więcej rodziców chce zainwestować w swoje dzieci ucząc je programowania.

9-latki tworzą własne gry

Chcąc wprowadzić w świat programowania swoje dziecko, warto zacząć od aplikacji Scratch Jr na tablety. Kolejnym etapem jest nauka programowania w Scratchu. Język programowania Scratch został stworzony z myślą o najmłodszych na Massachusetts Institute of Technology, uczelni o największym światowym autorytecie w dziedzinie technologii. Możemy pomóc dziecku w nauce korzystając z dostępnym w Internecie scenariuszy lub zapisać je na zajęcia, by uczyło się wśród rówieśników. W Polsce inicjatywy związane z nauczaniem programowania wśród dzieci dopiero się rozwijają. Mistrzowie Kodowania skupiają się na przygotowywaniu do pracy ze Scratchem nauczycieli, CoderDojo rozsiany po Polsce działa głównie w małych miejscowościach. W większych miastach pojawiają się Girls Code Fun.

 

 

 

Kto stoi za Girls Code Fun?

Karolina Cikowska  urodzona w Polsce i wychowana w Nowym Jorku psycholożka. W latach 1990 – 2009, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Obroniła tytuł magistra psychologii na Union College oraz na  Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Jest dumną matką dwojga dzieci.

Zuzanna Kobrzynski pracowała dla New York University, gdzie zdobyła także wykształcenie w zakresie administracji oświatowej. Współpracowała z Slate Magazine oraz IAC. Zajmuje się działaniami na rzecz innowacji społecznych i edukacyjnych. Mieszka w Warszawie z psem Francisem i jako była mieszkanka Nowego Jorku, wciąż ma nadzieję znaleźć tu porządnego bajgla.

Van Anh Dam  – koordynatorka działań edukacyjnych oraz specjalistka ds. programu nauczania i szkoleń Girls Code Fun.  Zajmuje się edukacją w obszarach programowania komputerowego w Scratchu i programowania bez komputerów (unplugged programming), nauczania języków obcych i kreatywnego pisania. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy łączy pasję do nauczania, kreatywnych działań i nowych technologii.

Dlaczego?

Za 5 lat deficyt na pracowników wśród informatyków i programistów może przekraczać ponad 30 proc. Dlatego informatyka i programowanie to kierunki studiów najbardziej przyszłościowych.

Działania Girls Code Fun przyczynią się do wzrostu liczby dzieci zainteresowanych edukacją w obszarach technologii, inżynierii, matematyki i nauk ścisłych (STEM).

Szczególnie ważne są dla nas dziewczynki, gdyż kobiety stanowią tylko 10% absolwentów kierunków informatycznych w Polsce . Motywowanie i wspieranie dziewcząt wpływa na polepszenie wyników w testach z dziedzin nauk ścisłych, uznawanych stereotypowo za męska domenę. Przekazanie dziewczynom konkretnych umiejętności już w młodym wieku, zapewnia im w przyszłości nie tylko przewagę na globalnym rynku pracy, ale także buduje pewność siebie i swoich możliwości. Rozpoczynając naukę programowania komputerowego w wieku 8-12 lat, tworzymy dla nich szansę na rozwój umiejętności w dziedzinie nowych technologii.

Programowanie komputerowe to język przyszłości, którego nauka staje się równie ważna, jak nauka języka angielskiego. Jego znajomość to jedna z najcenniejszych umiejętności we współczesnym świecie. Szacuje się, ze do 2020 roku w Europie zabraknie 900 000 pracowników branży IT.

Do roku 2020 w Europie może zabraknąć 900 000 osób na stanowiskach informatycznych. Aby zapewnić wzrost gospodarczy i konkurencyjność oraz osiągnąć parytet płci, kobiety powinny wypełnić połowę tych stanowisk.

Program

Girls Code Fun oferuje zajęcia oparte na języku programowania Scratch i Scratch Jr, opracowanych na Massachusetts Institute of Technology, uczelni o największym światowym autorytecie w dziedzinie technologii. Zajęcia prowadzone są w języku polskim i angielskim, w wybranych lokalizacjach i na Politechnice Warszawskiej. Oferta dostępna jest obecnie w Warszawie, a od jesieni 2015 roku również w Białymstoku.

Kursy programowania komputerowego Girls Code Fun Scratch I i Scratch II są oparte na scenariuszu stworzonym na Harvard University. Kursy Scratch Jr są oparte na połączeniu autorskiego scenariusza i scenariusza Massachusetts Institute of Technology. Kursy Javascript dziewczyny prowadzą według autorskiego scenariusza.

Nauka programowania komputerowego z Girls Code Fun rozwija umiejętności logicznego myślenia, analizy i rozwiązywania problemów oraz kreatywność. Jest jednocześnie twórczą zabawą.

Podczas zajęć dla dzieci do lat 13 aktywności przy komputerze przeplatane są interaktywnymi ćwiczeniami pozwalającymi lepiej zrozumieć programowanie komputerowe i zabawami rozwijającymi wyobraźnię.

Gośćmi GCF są kobiety, które osiągnęły sukces w branży nowych technologii, uczestnicy wspólnie odwiedzają wydarzenia i miejsca inspirujące do dalszego zainteresowania naukami ścisłymi i informatycznymi. Uczą się poprzez zabawę, doświadczenie i styczność z autorytetami w dziedzinie nowych technologii.

Rozwijają umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, a jednocześnie współpracy w grupie. Zamiast rywalizacji,  mentorki GCF stawiają sobie za cel angażowanie uczestników do wzajemnego wspierania się.

Do tej pory inicjatorki Girls Code Fun prowadziły zajęcia tylko dla dziewczynek. Jesienią tego roku startują z programem dla dzieci bez względu na płeć, zwaną Kids Code Fun!

 

11101830_876953732345681_7489486401295631644_n