Jak pachnie lato?

Pachnie bazylią! Właśnie teraz we Włoszech trwają zbiory tej aromatycznej rośliny. Jakie ma właściwości i dlaczego powinna być stałym gościem w menu dziecka, dowiecie się w naszym tekście.

Lato, to bardzo ważny okres dla włoskiej kuchni, na ten okres bowiem przypadają zbiory bazylii.  Rozpoczynają się z końcem czerwca i trwają do końca września, a w tym czasie trwa produkcja aromatycznego pesto.

Bazylia występuje w ponad 40 odmianach, a każda z nich posiada charakterystyczne zabarwienie oraz niepowtarzalny aromat. Może występować w kilku kolorach: zielonym, białym lub purpurowym, a aromatem przywodzić na myśl cytrynę, kamforę, anyżek, tymianek lub goździki.

Bazylia w diecie dziecka – dlaczego warto?

Bazylia już w czasach starożytnych była bardzo popularnym środkiem leczniczym, stosowanym na szereg dolegliwości, przede wszystkim układu pokarmowego. Podawano ją na pobudzenie apetytu oraz przy bólach żołądka, mdłościach i wzdęciach, jest więc nie do przecenienia w problemach żołądkowych maluchów po 9 miesiącu życia. Olejki eteryczne obecne w bazylii wykazują zdolność do hamowania wzrostu i rozwoju bakterii chorobotwórczych, które mogą wywoływać zatrucia pokarmowe, infekcje układu moczowego lub zapalenie płuc. Składniki bioaktywne z bazylii posiadają także właściwości przeciwgrzybiczne oraz antywirusowe. Na tym nie koniec, bazylia wykazuje działanie przeciwzapalne, obniża poziom glukozy, posiada właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe.

Każde dziecko pokocha bazylię, dzięki temu iż możemy podawać ją na tysiące sposobów.

Mozarella, pomidory i bazylia, to trio idealne! Wyjątkowo proste danie, które pachnie i smakuje wybornie.

Zrzut ekranu 2015-06-30 o 09.40.06

 

 

Wieżyczki Caprese

Składniki (2-3 osoby):
– 250 g sera mozzarella
– 1/2 opakowania pomidorów zapiekanych z chilli Sacla
– oliwa z oliwek Extra Vergine
– świeża i suszona bazylia

Przygotowanie:

Ser pokroić na plastry. Pomidory odsączyć z zalewy. Przekładać na przemian warstwa sera, warstwa pomidorów. Doprawić oliwą z oliwek, suszoną i świeżą bazylią.

Pappardelle with Tuna & Pesto

Pappardelle z tuńczykiem i czosnkiem

Składniki (dla 4 osób):
– 250 g makaronu pappardelle
– 2 świeże filety z tuńczyka
– 3 łyżki Pesto alla Genovese Sacla
– 2 łyżeczki oliwy z oliwek Extra Vergine
– sok z cytryny
– 100 g świeżej rukoli
– sól morska i świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

Makaron ugotować w osolonym wrzątku, zgodnie z przepisem na opakowaniu, odcedzić. Łyżeczkę wody, w której gotował się makaron odlać do miseczki. Makaron podgrzać na rozgrzanej patelni, dodać łyżeczkę wody, pokrojonego w paski tuńczyka, oraz przyprawy. Śmażyć przez kilka minut. Na koniec dodać pesto i rukolę. Gotowe danie skropić oliwą extra vergine i cytryną.

Smacznego!