W ubiegłą sobotę we wrocławskiej Barbarze – Infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbyły się ostatnie warsztaty w ramach projektu Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń. Tym razem spotkanie z najmłodszymi poprowadził znany polski twórca Oskar Zięta, a w jego efekcie powstało wiele inspirujących i innowacyjnych pomysłów. Rezultaty niezwykłej współpracy dzieci z projektantami zostaną zaprezentowane już wkrótce podczas interaktywnej wystawy podsumowującej.
Dzięki projektowi Kids Design Space, od czerwca możemy obserwować proces powstawania wielkich małych projektów. Młodzi uczestnicy, podczas kolejnych spotkań, mieli okazję zapoznać się z tajnikami warsztatu doświadczonych twórców, by później wspólnie z nimi stworzyć niezwykłe przedmioty. W pracę z dziećmi zaangażowali się uznani polscy artyści i twórcy, którzy odnoszą sukcesy nie tylko na rodzimym gruncie, ale doskonale radzą sobie również poza granicami naszego kraju.
W rolę mentora podczas sobotnich warsztatów wcielił się Oskar Zięta – utytułowany architekt i projektant procesów, założyciel studia projektowo-badawczego Zieta Prozessdesign, którego prace można oglądać m. in. w Centrum Pompidou w Paryżu i Pinakotece w Monachium. Jego zmysłowi artystycznego zaufały takie znane marki, jak Audi, Pirelli czy Victoria & Albert Museum.
Twórczości Oskara Zięty przyświeca idea innowacyjności, chętnie korzysta on również
z dostępności nowych technologii. Na takie wartości starał się więc zwrócić szczególną uwagę dzieci, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Przestrzeń Barbary i znajdujące się z niej przedmioty, stały się inspiracją do powstania niezwykle ciekawych koncepcji. Dzieci
z zaangażowaniem budowały, skręcały, przestawiały i konstruowały. Obiektami poddanymi modyfikacji miały być, przede wszystkim, modułowe meble z kolekcji 3+ autorstwa samego Zięty. Ku uciesze dzieci, wykazywały się one podobnymi właściwościami, jak klocki Lego.
I tak z uwolnionych w twórczym zapale pomysłów zrodziła się wizja dwuosobowej huśtawki, fotel na biegunach, krzesło transportowe z uszami, spełniające rolę torebki, systemy podnóżków i podłokietników, haczyki na torebki i gazetnik zamontowany na oparciu.
Współpraca z małymi twórcami okazała się na tyle owocna i inspirująca, że projektant już zadeklarował chęć wcielenia w życie jednej z najciekawszych koncepcji.
Już niebawem podsumowanie półrocznej kooperacji na linii dzieci – projektanci będzie można oglądać podczas interaktywnej wystawy w CRZ Krzywy Komin we Wrocławiu. Wernisaż wystawy odbędzie się 11. grudnia o godz. 18:00, a w weekend 12-13. grudnia,
z myślą o uczestnikach projektu i wszystkich zainteresowanych, zaplanowano mnóstwo wydarzeń towarzyszących – spotkania z projektantami, warsztaty dla dzieci i rodziców, debata oraz Kiermasz rzeczy dobrze zaprojektowanych „Pierwsza Gwiazdka”. Sama wystawa potrwa do 23. Stycznia 2016 r., a finał projektu Kids Design Space będzie miał miejsce podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Wroclove Design, gdzie zaprezentowane zostaną gotowe prototypy projektów.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, jego ambasadorem jest Redaktor Naczelna Elle Decoration Polska – Małgorzata Szczepańska. Projekt jest także objęty patronatami honorowymi: Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Autorem tekstu jest Karolina Merda