Horizons & Horyzonty

barcelona fashion

little creative factory

ENG/POL

The story of Little Creative Factory’s latest collection, Horizons – AW18, takes place under a bright winter sun where an iridescent, deep blue sky, meets rusty red earth and charcoal rocky outcrops; where the mountains meet the clouds, the sky and the sea. It is the tale of a young girl who runs wild and barefoot across an empty, austere landscape that seemingly has no limits. She is rooted to the land and to nature, yet her imagination runs free. Her gaze is constantly drawn to the ever-changing, infinite horizon that is full of hope and possibility.

spanish fashion

The Barcelona stamp defines who the Little Creative Factory are, and what they do. With Catalonia once being the most important centre of textile production, Little Creative Factory are proud to be part of it’s history, so source and produce garments locally whenever possible, supporting the revival of longstanding local traditions. Slow manufacturing, and zero carbon footprints are pivotal in Little Creative Factory’s values with all of their garments designed in their Barcelona studio. Whilst production is primarily in Barcelona, there are a small number of items produced in Portugal.

 

moda infantil

POL: Kampania zdjęciowa do najnowszej kolekcji Little Creative Factory, Horizons – AW18, rozgrywa się w jasnym, zimowym słońcu, gdzie opalizujące, ciemnoniebieskie niebo łączy się z rdzawo-czerwoną ziemią i czarnymi niczym węgiel skałami; gdzie góry spotykają się z chmurami, niebem i morzem. To opowieść o dziewczynce, która wędruje samotnie i boso przez pusty, surowy krajobraz, który pozornie nie ma granic. Jest nierozerwanie złączona z tą ziemią i przyrodą, ale jej wyobraźnia jest wolna, a spojrzenie wykracza gdzieś daleko, w nieskończony horyzont pełen nadziei i możliwości.

kids fashion

Little Creative Factory chętnie podkreśla swój rodowód z Barcelony. Katalonia była kiedyś najważniejszym ośrodkiem włókienniczym w Hiszpanii. Marka jest dumna z tego, że jest częścią tej historii, i stara się zawsze kiedy jest to tylko możliwe, zaopatrywać w surowce na miejscu, wspierając i odbudowując długie lokalne tradycje. Produkcja w rytmie slow, bez emisji dwutlenku węgla do atmosfery ma kluczowe znaczenie w wartościach Little Creative Factory. Wszystkie ubrania projektowane są w pracowni w Barcelonie, tak jak ich wytwarzanie, które ma miejsce również głównie w Barcelonie, a niewielka część pochodzi z Portugali.

Slow manufacturing

 

barcelona fashion

 

kids editorial

 

kids model

 

child model

 

little fashionista

 

moda dziecięca

 

spanish brand

 

child model

www.littlecreativefactory.com