Home, Sweet Home, czyli „Dania do Poznania”

festiwal dizajnu i kreatywności

warsztaty kreatywne dla dzieci

Od 10 do 16 września potrwa 8 edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla dzieci Ene Due De w Concordii Design. Festiwal, kiedy powstawał, był pierwszym wydarzeniem w Polsce z obszaru wzornictwa zaprojektowanym z myślą o najmłodszych i ich potrzebach. Kolejne edycje udowadniały, że dzieci umieją i lubią projektować, w ciekawy sposób rozumieją i realizują cały proces twórczy. Festiwal ma na celu edukację, pobudzanie i rozwijanie ich kreatywności. W ubiegłym roku wydarzenie odwiedziło ponad 2500 dzieci, z czego ponad 500 wzięło udział w warsztatach.

festiwal dizajnu i kreatywności

Tego roku temat wydarzenia to „Dania do Poznania”. Punktem centralnym stanie się interaktywna wystawa „Home, Sweet Home” autorstwa duńskiego studia projektowego My Little Architect, która pozwoli skonfrontować kultowe, duńskie projekty z doświadczeniami polskich dzieci. W ramach ekspozycji zaaranżowane zostaną kartonowe modele dziecięcych pokojów wyposażone w popularne i rozpoznawalne duńskie meble, zabawki, gadżety. Dzieci będą miały okazje je eksplorować, testować, znaleźć czas na wspólną, nieskrępowaną zabawę. Będzie to dla najmłodszych prawdziwa podróż do Skandynawii!

Poza wystawą, w programie tradycyjnie znajdziemy również szeroki wybór warsztatów kreatywnych i projektowych dla dzieci w różnym wieku, w tym propozycje związane z duńską kulturą czy kuchnią. W programie także Strefa Nowych Technologii, spektakle, Strefa Zabawy dla najmłodszych, wykłady dla rodziców prowadzone przez psycholożkę Magdalenę Sękowską. Nowym obszarem będą warsztaty dla edukatorów, których celem jest szukanie narzędzi do nauki designu w szkole podstawowej. Partnerami wydarzenia są: pracownia architektoniczna My Little Architect oraz Duński Instytut Kultury. Festiwal potrwa od 10 do 16 września!

filozofia hygge

Poniżej prezentujemy wybrane warsztaty dla dzieci.

 1. ELEMENTARZ NATURY – WARSZTAT Z TWORZENIA KSIĄŻKI
  Dzieci: 7-13 lat
  Cena: 29 zł
  Prowadzenie: Studio Sztuki KOBALT
  Zapisy: m.rutkowska@concordiadesign.pl

Dzieci własnoręcznie zaprojektują i stworzą książkę z materiałów odzyskanych – makulatury i niewykorzystanego papieru. Nauczą się, jak samodzielnie przygotować notatnik – formę, w której później znajdą się kolaże obrazkowo-tekstowe. W efekcie sami stworzą książki wypełnione własnymi historiami.

 1. NIE MA TO JAK W DOMU – WARSZTATY Z DUŃSKIM STUDIEM MY LITTLE ARCHITECTS
  Dzieci: 8-14 lat
  Cena: wstęp wolny
  Prowadzenie: Studio My Little Architects
  Zapisy:
  m.rutkowska@concordiadesign.pl

Bazując na festiwalowej wystawie, dzieci będą zaprojektować własną wizję domu wspólnie z duńskimi architektami Malene Abildgaard i Julie Dufour z My Little Achitects. Dowiedzą się, jakimi metodami pracuje architekt i nadadzą formę swojej wizji domu z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju materiałów do modelowania. Oczywiście po warsztacie będą mogli zabrać swój model architektoniczny do domu.

 1. KOPENHAGA DO POZNANIA
  Dzieci: 8+
  Cena: 25zł
  Prowadzenie: Kacper Wesołowski
  Zapisy:
  m.rutkowska@concordiadesign.pl

Czym jest miasto? Po co właściwie istnieje? Co różni od siebie miasta, a w czym są podobne? Po co jeździć do innych miast? Właśnie te pytania przez przynajmniej trzy godziny będą zaprzątać głowę uczestnikom warsztatu. Warsztatu, który pokazuje jak można wzbogacić miasto o cyfrowe opowieści.
Celem warsztatu jest połączenie miast Poznania i Kopenhagi oraz dyskusja na temat technologicznego miasta przyszłości. Uda się zrobić to dzięki smartfonom z zainstalowaną aplikacją Aurasma. Uczestnicy będą mieli okazję poznać i wykorzystać technologię rozszerzonej rzeczywistości oraz rozszerzyć przestrzeń Poznania na przestrzeń Kopenhagi. Zadaniem będzie stworzenie swoistego hiperłącza, okienka otwierane za pomocą smartfona, dzięki którym będziemy mogli podejrzeć skandynawską stolicę. W ramach prac warsztatowych uczestnicy będą mieli okazję stworzyć interaktywną historię łączącą oba miasta oraz poznać podstawy pracy z dźwiękiem oraz rozszerzoną rzeczywistością. Przeniesiemy architekturę na wyższy poziom.

 1. HYGGE CZYLI DUŃSKI PRZEPIS NA SZCZĘŚCIE DLA DZIECI
  Dzieci: 5-8 lat
  Cena: wstęp wolny
  Prowadzenie: Agnieszka Jankowska – Figaj
  Zapisy:
  m.rutkowska@concordiadesign.pl

Hygge to przytulność, błogostan, komfort bycia zarówno ze sobą, jak i z innymi. Pomyśl – ile negatywnych emocji i stresu dostarcza współczesność twojemu dziecku i powiedz STOP! Umiejętność świadomego oddychania to ważny krok w kontakcie z własnym ciałem!

Poprzez zabawę dzieci poćwiczą:
– jak słuchać siebie i popracujmy nad uczuciami
– rozluźnianie ciała i uspokajanie głowy
– uwalnianie się od myśli
– radzenie sobie z emocjami

„Odcinanie” się od „szumu” dnia powszedniego, wpływa na naszą kreatywność. Osiągnięcie tej harmonii poprawa jakość snu, świadomość ciała oraz wpływa pozytywnie na relacje z ludźmi. Dzieci poćwiczą hygge w praktyce!

……………………………………………..

Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De
Concordia Design, Poznań, ul. Zwierzyniecka 3
10 – 16 września 2018
Partnerzy: My Little Architect, Duński Instytut Kultury

warsztaty dla dzieci