Eclipse Cross – kompaktowy SUV z Japonii

rodzinny crossover

rodzinne mitsubishi

Pierwsze skojarzenie z modelem Mitsubishi Eclipse to oczywiście powrót do przeszłości – jakieś ćwierć wieku wstecz… i legendarny sportowy model, chyba najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, ale również często spotykany w Europie. Auto o charakterystycznej, opływowej sylwetce, dopracowane stylistycznie i technologicznie. Samochód, który osiągnął duży sukcess rynkowy, sprzedając się w blisko 1,4 mln egzemplarzy…

I oto właśnie Mitsubishi powraca z modelem Eclipse, ale w zupełnie innym wydaniu – o czym informuje dodatek Cross w nazwie modelu. Mitsubishi Eclipse Cross to propozycja marki dla miłośników mniejszych SUVów, czy, jak ktoś woli, crossover’ów. My sprawdzamy, co ciekawego oferuje model Eclipse Cross i czy jest to auto rodzinne…

rodzinny suv

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp modeli w tej klasie aut, wiele z nich funkcjonuje już na rynku bardzo długo i zdążyło ugruntować swoją pozycję. Wprowadzenie nowego modelu to prawdziwe wyzwanie – zarówno pod względem stylistycznym jak i technologicznym. Jak poradziło sobie nowe Mitsubishi?

Zacznijmy od stylistyki. Dizajnerzy Eclipse Cross stworzyli model, który posiada unikalny styl i charakter – samochód, który ciężko posądzić o naśladownictwo. Dynamiczna sportowa sylwetka (jednak to Eclipse!), charakterystyczny przód oraz tylnie lampy ze zintegorwanym spojlerem to znaki szczególne, które pozwolą wychwycić ten model w ruchu ulicznym. Lekka linia nadwozia z przetłoczeniem, ciekawie zarysowana linia bocznych szyb oraz delikatnie zaakcentowane progi to niewątpliwie smaczki stylistyczne, które muszą się podobać.

auto dla rodziny

Auto sprawia wrażenie mniejszego niż jest w rzyczywistości. Przekonamy się o tym zajmując miejsce w środku – zarówno z przodu jak i na tylnej kanapie pasażerowie mają całkiem sporą przestrzeń. Tylnia kanapa posiada dodatkowo możliwość regulacji – przesuwając ją do przodu zyskujemy dodatkową przestrzeń bagażnika – co świetnie się sprawdzi przy dłuższej podróży i potrzebie zabrania większej ilości bagażu, a dwójka dzieci (w wielku do lat 12 – sprawdziliśmy:-) nie powinna narzekać na zbyt mało miejsca na nogi. A skoro jesteśmy przy tylnej kanapie – posiada ona jeszcze jedną bardzo przyjemną funkcję – mianowicie kilkustopniową regulację oparcia – dzięki czemu drzemka w podróży będzie zdecydowanie bardziej komfortowa niż w autach, które takiej funkcjonalności nie mają. Co jeszcze? Tylnia kanapa jest podgrzewana – auto szybko ogrzeje małych pasażerów w jesienne lub zimowe dni.

dziecko w aucie

Mitsubishi podróżuje się komfortowo, auto jest dobrze wyciszone, zawieszenie sprawnie przechwytuje nierówności nawierzchni, a jakość materiałów wnętrza bardzo dobra. Deska rozdzielcza jest „dobrze poukładana” i czytelna. Samochód wyposażony jest w większość dostępnych na rynku funkcji pokładowych, które mają za zadanie wspomagać kierowcę podczas jazdy: wyświetlacz komunikatów na szybie (Head up display), ostrzeganie przed przeszkodami, monitorowanie toru jazdy czy kamera 360 stopni. Oczywiście auto posiada również funkcje tempomatu, stabilizacji toru jazdy czy moniotorowania martwych pól, ale to już standardy dostępne u wszystkich szanujących się producentów.

Do obsługi systemów multimedialnych Eclipse Cross został wyposażony w kontroler typu touchpad, którym możemy sterować intuicyjnie, bez przenoszenia wzroku, dostępny jest również system poleceń głosowych.

rodzinny weekend

Ale rodzinne podróżowanie to przede wszystkim bezpieczeństwo. Konstruktorzy modelu zrobili w tym zakresie dobrą robotę. Samochód otrzymał 5 gwiazdek w teście EURO NCAP. Takie parametry to zasługa między innymi nowej wzmocnionej konstrukcji nadwozia, która skutecznie pochłania energię i ogranicza możliwość naruszenia struktury kabiny pasażerskiej w razie kolizji. To również siedem poduszek powietrznych, w tym poduszka chroniąca kolana kierowcy.

Jeżlei dodamy do tego wspomniane wyżej systemy pokładowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo – rysuje się nam obraz nie tylko dobrze zaprojektowanego wizualnie, ale również bardzo bezpiecznego pojazdu.

bezpieczne auto

Oddziaływanie na środowisko – to parametr, który większość świadomych rodzin bierze dzisiaj pod uwagę przy zakupie nowego modelu auta. Eclipse Cross również w tej kategorii wypada dobrze – silnik charakteryzuje się niskim spalaniem, dzięki czemu podróżowanie Mitsubishi ucieszy nas z perspektywy wydatków na paliwo, ale również niskiej emisji spalin do środowiska. Model wyposażony jest oczywiście w funkcję automatycznego wyłączania silnika podczas postoju.

rodzinny crossover

Mitsubishi Eclipse Cross dedykujemy rodzinom w modelu 2+1 lub 2+2, które szukają nowoczesnego, dizajnerskiego auta i nie chcą wydawać fortuny. To z pewnością „good value for money” – czyli dobry stosunek jakości do ceny!