Dizajnersko i z fantazją. Wiosenna eskapada z C3 AIRCROSS.

dizajnerskie auto miejskie

rodzinny c3 aircross

Od pewnego czasu na rynku motoryzacyjnym trwa wysyp nowych modeli aut. Producenci rozszerzają dostępną ofertę o nowe klasy pojazdów, prześcigają się w proponowanych rozwiązaniach i nowinkach technicznych. Jadąc rano do pracy nie sposób nie zauważyć „czegoś” nowego na ulicach – zarówno jeżeli chodzi o typ nadwozia, dizajn czy kolorystykę.

Coraz modniejsze stają się auta typu SUV – przy czym nie mamy na myśli gabarytowych, rodzinnych samochodów z dużymi silnikami, ale tzw. SUV kompaktowe, a więc auta, które wywodzą się z niedużych modeli osobowych. I właśnie takie auto otrzymała nasza redakcja na jeden z marcowych weekendów – Citroën C3 Aircross, a naszym zadaniem było przetestowanie jego możliwości podczas rodzinnego wypadu weekendowego do Wrocławia.

dizajnerski citroen

Wyjazd rodzinny na weekend to oczywiście całkiem spora ilość bagażu – zwłaszcza, że pogoda bywa o tej porze roku chimeryczna i warto zabezpieczyć się odpowiednią ilością i rodzajem garderoby, dodatkową parą butów, itd. Zanim zajrzeliśmy do wnętrza auta, pojawiła się więc pierwsza obawa – czy kompaktowy bagażnik pomieści nasze walizki?

I tutaj miłe zaskoczenie – a zarazem potwierdzenie, że klasa „SUV kompaktowy” ma sens praktyczny – bagażnik, który udało się w Aircrossie wygospodarować, oferuje bardzo przyzwoitą powierzchnię na bagaż – 410 litrów, która może być dodatkowo powiększona – do 520 l  przez przesunięcie tylnej kanapy (dzielonej 2+1, jak na zdjęciu). Miejsca na nogi dla młodszych pasażerów jest dość dużo nawet przy przesunięciu siedziska o kilka centymetrów do przodu.

Ale czy samochód z czterosobową rodziną i pełnym bagażnikiem wyposażony w silnik o pojemności 1,2 litra może zaoferować wystarczającą dynamikę i komfort jazdy?

Okazało się, że tak. Auto jest bardzo dynamiczne, bez trudu przyspiesza, a automatyczna skrzynia biegów zapewnia wystarczajacą elastyczność, zarówno w ruchu miejskim jak i na autostradzie. Co istotne, inżynierowie Citroëna równie mocno – jak o osiągi – postarali się również o bezpieczeństwo pasażerów. Auto w teście Euro NCAP otrzymało maksymalną liczbę – 5 gwiazdek, notując najwyższe noty właśnie za ochronę podróżujących – dorosłych i dzieci!

rodzinny citroen

Nowinki techniczne.

Testowany przez nas model wyposażony był w układ Grip Control z funkcją Hill Descent. Kierowca jednym przyciskiem może dostosowywać pracę układu napędowego do zmiennej nawierzchni – co szczególnie przydaje się podczas jazdy w terenie, na śliskiej nawierzchni lub pokonywaniu stronych zjazdów. Bardzo przydatna na wąskich miejskich uliczkach i ciasnych parkingach okazała się również kamera cofania z funkcją Top Rear Vision (wyświetlająca na 7” wyświetlaczu obraz 180° z tyłu samochodu).

Auto wyposazone było również w wyświetlacz Head-Up Display, który pozwala kierowcy śledzić kluczowe informacje dotyczące jazdy bez odrywania wzroku od drogi. Dane pojawiają się na wysuwanej płytce w polu widzenia kierowcy.

Na centralnej konsoli wygospodarowano specjalne miejsce do bezprzewodowego ładowania smartfonów. Kierowca i pasażerowie mogą korzystać z ulubionych aplikacji za pośrednictwem ekranu dotykowego dzięki funkcji Mirror Screen, współpracującej z Apple CarPlay lub Android Auto.

rodzinny weekend

Stylistyka i personalizacja to domena Citroëna.

Nie inaczej jest w C3 Aircross, który oferuje 8 kolorów nadwozia, 3 kolory dachu i 4 Pakiety wykończeniowe ‚Kolor’. Koncepcja personalizacji dotyczy najdrobniejszych szczegółów: szyb bocznych z tyłu z efektem żaluzji, relingów dachowych, osłon lusterek bocznych, obramowań reflektorów z przodu i nakładek na felgach.

Wnętrze można oczywiście również spersonalizować, wybierając jedną z pięciu wersji wykończenia: standardowej, Metropolitan Grey (w wyposażeniu naszego modelu), Urban Red, Hype Mistral oraz Hype Colorado. Każda z nich jest niepowtarzalna, a charakterystyczne elementy stylistyczne są inspirowane światem mody i dekoracji wnętrz.

dizajnerskie auto miejskie

My rekomendujemy jeszcze szklany, panoramiczny dach – który w naszym przypadku zdecydowanie pozytywnie wpłynął na komfort i odczucia podczas podróży, wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Dobre wrażenie również zrobiły na nas komfortowe fotele o szerokich, obszernych siedziskach, a także akustyka – jeżeli chodzi o izolację hałasu z zewnętrz, jak i nagłośnienie wnętrza.

auto dla mamy

 

city suv

Citroën C3 Aircross podczas weekendu sprawdził się jeszcze pod jednym względem. Świetnie wpisywał się w architekturę miejską (co, mamy nadzieję, udało się uchwycić na zdjęciach), udowadniając, że mino bardzo nowoczesnej stylizacji, nosi on klasyczne wzorce oraz wyważoną kolorystykę!

miejski suv